Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

8 Asırlık Zazadin Han Kültüre Hizmet Edecek

Konya'daki Selçuklular'dan kalma tarihi Zazadin Han artık kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Merkez Selçuklu ilçesi Belediye Başkanı Adem Esen, yaptığı açıklamada, Alaaddin Keykubat döneminde 1236 yılında yapımına başlanan ve 2.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde tamamlanan Konya'daki Zazadin Han'ın sosyal ve kültürel amaçlı

Yeni Şafak Gazetesi
8 Asırlık Zazadin Han Kültüre Hizmet Edecek

Yüzyıllarca kervanlara,yolculara hizmet veren, Konya'daki Selçuklular'dan kalma tarihi Zazadin Han artık kültürel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Merkez Selçuklu ilçesi Belediye Başkanı Adem Esen, yaptığı açıklamada, Alaaddin Keykubat döneminde 1236 yılında yapımına başlanan ve 2.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde tamamlanan Konya'daki Zazadin Han'ın sosyal ve kültürel amaçlı kullanımlara açılacağını bildirdi. Selçuklu'ya bağlı Tömek köyü yakınlarındaki Zazadin Han'da 2007 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının 210 günde tamamlandığını ve 25 Nisan 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle açılışının yapıldığını hatırlattı.

Esen, şunları söyledi: "Konya-Aksaray kara yolunun 22. kilometresinde bulunan, 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip ve bin metre kare açık avlusu bulanan hanın restorasyonunu aslına uygun olarak gerçekleştirdik. Restorasyon çalışmaları büyük bir titizlik içerisinde tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde tamamlandı. Tarihi hanın restorasyonu için 1 milyon 998 bin YTL harcama yapıldı. İnsanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağı her türlü mekana sahip yapının restorasyonunun tamamlanmasının ardından, Konya'da gerçekleştirilen 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı'nın son gecesinde, piyanist Tuluyhan Uğurlu, 54 ülkeden gelen katılımcılara burada konser verdi. Yine 772 yıllık tarihi Zazadin Han'da Selçuklu Belediyesi ile Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfının ortaklaşa düzenlediği törende, 35 çiftin nikahı kıyıldı."

Tarihi Zazadin Han'da bu tip etkinlikleri bundan böyle sivil toplum kuruluşları ve firmaların da yapabileceğini dile getiren Esen, "Konya'nın sosyal ve kültürel hayatını zenginleştirecek, renk katacak her türlü etkinlik buradagerçekleştirilebilir. 2 bin 500 metre karelik kapalı alanıyla birlikte toplam 3bin 500 metre kare alan sahip tarihi Zazadin Han'da konserler, toplantılar düzenlenebilir ve toplu yemekler verilebilir. Sivil toplum kuruluşlarından buorganizasyonlar için bir ücret talep edilmeyecektir" diye konuştu.

Esen, kendilerine tarihi hanı kullanmak için birkaç firmadan talepgeldiğini dile getirerek, "Etkinliklerin sosyal içerikli olması çok önemli.Düzenlenecek etkinlik Konya'ya bir şeyler katmalı" dedi.

Esen, Zazadin Han'da 7-8 Ekim 2008 tarihlerinde Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı Sempozyumu düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Tarihi Zazadin Han

Konya'ya 22 kilometre uzaklıkta, Aksaray-Konya kara yolundan 5kilometresinde Tömek köyü yakınında olan ve "Saadeddin Köpek Hanı" diye de anılan Zazadin Han, 1235-1236 yıllarında yapıldı.Güney cephede, kapalı mekana yakın bir yerde bulunan açık bölüm taçkapısı, beyaz ve açık kahverengi taşlarla yapılan Zazadin Han'ın güney cephenininşasında, çok miktarda işlenmiş buluntu taş kullanıldı. Taç kapının hacimli kitlesi içinde, duvara oturmuş basamaklarla çıkılan ve zengin bir taş süslemeyesahip olan bir mescit yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-asirlik-zazadin-han-kulture-hizmet-edecek_63537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!