Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

8 Bin Yıllık Tarihte Yolculuk: Efes-Mimas Yolu

Yerleşimi 8 bin yıl önceye kadar giden İzmir'de geçmişin izini süren rotaların ortak adı olan "Efes-Mimas Yolu", tarihi birikimi ve korunmuş doğal yapısıyla ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor.

yapi.com.tr/AA
8 Bin Yıllık Tarihte Yolculuk: Efes-Mimas Yolu

Antik çağdan günümüze uzanan "Efes-Mimas Rotası" ve bu güzergaha bağlı 709 kilometrelik yol, geçmişi 8 bin yıl önceye uzanan İzmir'de ziyaretçilerini tarihle buluşturuyor.

Bu rotanın ana omurgasını Efes, Kolophon, Lebedos, Teos, Klazomenai ve Erythrai antik kentleri arasındaki 6 patika oluşturuyor.

Selçuk ilçesinde Artemis Tapınağı önünden başlayan Efes-Mimas Yolu, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ilçelerinden geçiyor ve mitolojik adı "Mimas" olan Karaburun'da sona eriyor.

Yol, tarihin en görkemli uygarlıklarından birini Batı Anadolu'da İyonyaların kurduğu şehirlerin içinden geçerek güzergahtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi ziyaretçilerine sunuyor.

Kır çiçekleri ve meyve ağaçları arasında yürüyüş
Zaman zaman asfalt, toprak yol, patika, kumsal ya da tarihi kalıntılar arasında yolculuk yapan doğaseverler, özellikle ilkbahar mevsiminde rengarenk kır çiçekleri ve meyve öncesi çiçek açmış ağaçlar arasında yürüyor.

Çayırlarda yeşillenen radika, turp otu, hardal otu, ebegümeci, sarmaşık, şevketi bostan, arap saçı gibi yüzü aşkın ot çeşidi de yürüyüş yapanları adeta cezbediyor.

Bazen dik bir yamacın ardından çıkılan zirvede verilen mola, mavi ile yeşilin buluştuğu manzara ve Ege Denizi'nden esen rüzgar, ziyaretçilerin bütün yorgunluklarını alıyor.

Balıkçı köyünde çay molası
Doğa tutkunları, yarımadanın köylerinden geçerken, açtıkları küçük tezgahlarında kendi yetiştirdiği ürünleri pazarlayan satıcılarla da karşılaşıyor.

Parkurun İçmeler-Klazomenai Antik Kenti etabında zeytinlik ve ormanlık arazide yürüyen turistler, çoğunlukla küçük bir balıkçı köyü olan Özbek Meydanı'nda çay molası veriyor.

Özbek'ten sonra etabın 16. kilometresinde 200 metre yükseklikteki sırta ulaşanları, Urla'nın İskele ve Çeşmealtı mahalleleri ile Karantina Adası karşılıyor.

Dünyanın ilk büyük ölçekli zeytinyağı işletmesi
Yaklaşık 700 metrelik inişin ardından yürüyüş, Klazomenai Antik Kenti'nde sona eriyor.

Yürüyüş tutkunları, Klazomenai Antik Kenti'ni ziyaret ederek milattan önce 6. yüzyıla tarihlenen ve dünyanın bilinen ilk büyük ölçekli zeytinyağı işletmesini görebiliyor.

Gruplarındaki bazı deneyimli kişilerin ziyaret edilen antik kent hakkında sürekli bilgi vermesi yürüyüşü daha eğlenceli hale getiriyor.

ETİKETLER: efes-mimas yolu
http://www.yapi.com.tr/haberler/8-bin-yillik-tarihte-yolculuk-efes-mimas-yolu_165157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!