Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

9 Asırlık Güneş Saati

Anadolu’nun en eski camilerinden olan Diyarbakır Ulucamii bahçesindeki saat asırlara meydan okuyor. 910 yıllık güneş saati caminin şafiler k

NTV-MSNBCb>Anadolu’nun en eski camilerinden olan Diyarbakır Ulucamii bahçesindeki saat asırlara meydan okuyor.

910 yıllık güneş saati caminin şafiler kısmı ile Mesudiye Medresesi’ne açılan kapı arasında bulunuyor. Yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olan güneş saatinin çevresine demirden korunak yapılmış.
Anadolu’nun en eski camilerinden olan ve İslam alemince 5. Harem-i Şerif olarak kabul edilen Diyarbakır’daki Ulu Camii içerisinde 910 yıllık güneş saati bulunuyor. Araştırmacı Sıddık Akgül, Anadolu’nun en eski camisi olan ve İslam alemince 5. Harem-i Şerif olarak kabul edilen Ulu Camii’nin, daha önce putperest mabedi ve ardından da Hıristiyanlığın kabulü ile kilise olarak kullanıldığını belirtti. Cami avlusunda bulunan ve eskiden putların üstüne bırakıldığı dikmenin üzerinde güneş saatinin bulunduğunu belirten Akgül, “Güneş saati, caminin şafiler kısmı ile Mesudiye Medresesi’ne açılan kapı arasında bulunuyor. Müezzin ve imam ezan saatini, medrese öğrencileri ile camiye gelenler namaz vaktini öğrenmek için güneş saatinden yararlanıyormuş” dedi. Özellikle Diyarbakır’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ve yer yer çatlayan güneş saatinin, daha fazla yıpranmaması için çevresine demirden korunak yapılmış.

http://www.yapi.com.tr/haberler/9-asirlik-gunes-saati_2658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!