Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

92 Can Ders Olmadı Mı?

Konya'da mahkeme tarafından belirlenen bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre biri taşıyıcı olmak üzere 3 kolonu ve 1 kirişi eksik, mevcut kolonları projede belirtilenden küçük olan giriş katı hariç 4 katlı binada halen oturuluyor.

Birgün Gazetesib>Konya'da mahkeme tarafından belirlenen bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre biri taşıyıcı olmak üzere 3 kolonu ve 1 kirişi eksik, mevcut kolonları projede belirtilenden küçük olan giriş katı hariç 4 katlı binada halen oturuluyor. İşadamı Abdullah Naci Dişbudak, Konya'nın en işlek yeri olan Zafer Meydanı'na bağlanan bir sokakta bulunan Dilek Apartmanı'nın girişindeki internet kafeyi 2004'te yüklü miktarda ödemeyle devraldığını söyledi. Birkaç ay öncesi iş değişikliğine gitmek istediğini ve yeri kahvehaneye çevirmeyi amaçladığını belirten Dişbudak, "Ancak belediyenin binaya ve yan dükkana yapı belgesi verdiğini benim dükkana ise aynı belgenin verilmediğini öğrendim. İnternet kafeyi devraldığım kişinin belgesi olmadan burayı nasıl açtığı da ayrı merak konusu" dedi.

İnşaat mühendislerinin dükkanı incelendiğini ve şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştıklarını belirten Dişbudak, şunları kaydetti: "İnşaat mühendisleri bana girişi hariç 4 katlı binanın taşıyıcı kolonlarından birisinin olmadığını söyledi. Ben dükkanı devralırken yüklü bir ödeme yaptım ve halen ayda 3500 YTL ödeme yapıyorum. Böyle bir binaya neden ödeme yapayım? Zararımın karşılanması yolunda 2. Asliye Hukuk Mahmekesi'ne dava açtım. Davada binanın kolonlarının eksik olduğunu, bu yüzden de zarara uğradığımı belirttik. Mahkeme iddiaların ortaya çıkarılması için mimarlar ve mühendisler odasından 1 mimar ve 2 inşaat mühendisinden oluşan bir bilirkişi heyeti tayin etti."

Can Güvenliği Yok

Heyetin binaya gelip incelemelerde bulunduğunu ve hazırladığı raporu mahkemeye sunduğunu vurgulayan Dişbudak, raporda, "Ana yapıda statik projeye uyulmamıştır. Statik projede görülen taşıyıcı kolonlardan birinin eksik olması ana yapının taşıyıcı sistemini kötü etkileyecek, zamanla yıkılmasına neden olacaktır. Yıkılma tehlikesi altında can ve mal güvenliği olmayacaktır" denildiğine dikkat çekti.

Taşıyıcının yanı sıra 2 kolon ve 1 kirişin daha olmadığını ifade eden Dişbudak, raporda ayrıca mevcut kolonların projede belirtilenden küçük olduğunun, ölçülere uymadığının belirtildiğini söyledi. Durumu Selçuklu Belediyesi yetkililerine ilettiğini ancak bugüne kadar bir adım atılmadığını savunan Dişbudak, şunları kaydetti:

"Sorun yaşanmasaydı ve ben kahvehaneyi açsaydım aynı anda içerde 250'ye yakın kişi olacaktı. Yandaki kafeyle birlikte 400 kişi varken bina yıkılsaydı kim hesap verecekti? Zümrüt faciasını yaşayan Konya'da belediye ve insanların ders almadığı ortada. Böyle bir binada nasıl oturulmasına göz yumuluyor anlamadım. Her an yıkılabilir. Karşıya ya da yanlara doğru yıkılması durumunda beraberinde başka binalara zarar verebilir hatta yüzlerce kişinin ölümüne yol açabilir."

Selçuklu Belediyesi yetkilileri ise konuyla ilgili olarak sadece, kendilerine böyle bir ihbarın dilekçeyle sunulduğunu konu üzerinde çalışıldığını belirtirken, halen binada 8 dairede insanlar oturuyor, altındaki kafeye de günde yüzlerce kişi girip çıkıyor.

Zümrüt'te tüm sanıklar serbest kaldı
Konya'da 2 Şubat 2004'te merkez Selçuklu ilçesi Kerkük Caddesi'nde Zümrüt Apartmanı çökmüş, enkaz altında kalan 92 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, Ali Vedat Kaya, "dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 5 yıl hapis, 440 YTL para cezası, kooperatif muhasip üyesi ismail Hakkı Canlıer 4 yıl hapis ve 440 YTL, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki ise 2 yıl hapis ve 440 YTL para cezasına çarptırılmıştı. Sanıklar, cezalarında indirime gidilmesi ve cezaevinde kaldıkları süre göz önüne alınarak serbest kalmışlardı. Mahkeme, Selçuklu Belediyesi'nde görevli inşaat teknikeri Zeynel Ünal, imar müdürü Hüseyin Çopur ve mimar Maide Dönmez'i birer yıl hapis, 440 YTL para cezasına çarptırmış, cezalar ertelenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/92-can-ders-olmadi-mi_52954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!