Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB Kentleri de Değiştirecek

AB uyum reformları, yerel yönetimlerde de çok şeyi değiştirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Pektaş, uygul

Radikal



b>AB uyum reformları, yerel yönetimlerde de çok şeyi değiştirecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Pektaş, uygulama için İstanbul'un pilot şehir seçildiğini ve tüm personelin AB yerel yönetimler müktesebatı eğitiminden geçirileceğini söyledi. Pektaş, yeni uygulamaları şöyle açıkladı:

*Deniz ve kıyı temizliği için nüfusu 10 binden fazla olan belediyelerde, atık sular biyolojik arıtmadan geçirilecek. Henüz ön arıtma sistemini bitiremeyen İstanbul'da biyolojik arıtma oranı yüzde 1.

*Otobüs ve minibüslerde olduğu gibi taksilerin de durağı olacak ve durak dışında yolcu alamayacak. Tüm ulaşım araçlarının yeri ve kullanımı standarda bağlanacak.

*Kaldırımlardan otobüslere, ev ve işyerlerine kadar şehir mimarisi engellilere yönelik yeniden düzenlenecek. Kısıtlı hareketliliği olan
çalışanların güvenli taşınması ve hareketliliklerini sağlayıcı düzenlemeler yapılacak.

*Çöpler, gelişigüzel konulamayacak. Atık yönetmeliğiyle, atık önleme, kirleticinin ödemesi, tedbirli olma, yakın olma uygulamaları getirilecek. Çöplerin geri dönüşümü ve yakılması, çöpü toprağa gömme ve atık sevkıyatı, çöpün üretildiği mesafelere bağlı olacak.

*Ambalaj atığının en az yüzde 50'si geri kazanılacak. Tıbbi malzemelerin yanı sıra pil, akü ve hurda atıklar ayrı ayrı toplanacak.

*Üye ülkelerdeki içme suyu kalitesini izleme sistemi gereği, sudaki kurşun ve tri-halojen metanın (klorlamanın yan ürünü) limit değerleri aşmayacak. Bunun için kurşun borular değiştirilecek. Atık su kalitesi ve tarımda kullanılacak suyun nitrat oranı standart olacak.

*Havadaki karbondioksit ve kükürt dioksit oranı standart olacak.

*Minibüs ve dolmuşların yanı sıra, otobüsler de koltuk sayısının üzerinde yolcu taşıyamayacak.

*Çevreyollarında tehlikeli araç kullananlar mercek altında olacak. Yerel yönetimlerdeki şoförlerin sosyal güvenlik kayıtları, yol güvenliği için geçiş kayıtları, emniyet kemeri kullanım kayıtları tutulacak.

*Kent estetiğini bozacak yapılaşmalara izin verilmeyecek. Binaların dış yüzeyinde, balkon ve pencerelerinde farklı renk ve tipte renk cümbüşü yaşanamayacak.

*Belediyelerde rekabeti önleyici sübvansiyon yapılamayacak.

*Belediye başkanlığına, üye ülkelerden bir kişi de aday olabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-kentleri-de-degistirecek_6812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!