Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB Üyeliği Gayrimenkul Pazarlarını Nasıl Etkileyecek?

Bulgaristan ve Romanya 1 Ocak 2007'den itibaren Avrupa Birliği’ndeki yerlerini aldı. MRI Overseas Property firmasına göre, AB üyeliği bu iki ülkenin gayrimenkul pazarlarının gelişmesini sağlarken, uzun vadede konut fiyatlarının da artmasına neden olacak.

gmtr.com.tr
AB Üyeliği Gayrimenkul Pazarlarını Nasıl Etkileyecek?

br/> Bulgaristan ve Romanya 1 Ocak 2007'den itibaren Avrupa Birliği’ndeki yerlerini aldı. MRI Overseas Property firmasına göre, AB üyeliği bu iki ülkenin gayrimenkul pazarlarının gelişmesini sağlarken, uzun vadede konut fiyatlarının da artmasına neden olacak.

Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik için 1995 yılında başvuran Bulgaristan ve Romanya, 2000 yılının başlarında katılım müzakerelerine başladı. 2004 sonunda müzakereleri tamamlayan her iki ülke, 2005 yılında Katılım Anlaşmasını imzaladı. Bulgaristan ve Romanya, beşinci genişleme dalgasının getirdiği iki yeni üye olarak, 1 Ocak 2007'den itibaren AB'deki yerlerini aldı.

Romanya ve Bulgaristan’ın AB üyeliği, bu iki ülkedeki gayrimenkul fiyatlarının artacağına yönelik spekülasyonlara yol açtı. Gayrimenkul danışmanlık firması MRI Overseas Property tarafından yapılan araştırmaya göre, her yedi İngilizden biri Bulgaristan veya Romanya’da ev almayı düşünürken, iki ülkenin yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarında da popülerleşeceği tahmin ediliyor.

“Yatırımcılar acele etmesin”
Bulgaristan’ı ziyaret eden turist sayısı 2006 yılında bir önceki yıla göre %8,3 oranında arttı. Romanya’da ise 2000 yılında 800,000 olan turist sayısı 2004 yılında 1.4 milyona ulaştı. Turizm sektöründeki gelişmeler ve AB üyeliğiyle pazarların şeffaflaşmanın beklenmesi yatırımcıların ilgisini çekebilir. Bununla birlikte MRI Overseas Property yatırımcılara, kendilerini altın madeninin cazibesine hemen kaptırmamayı öneriyor. Her iki ülkenin farklı bölgelerinde ekonomi ve altyapıda değişiklikler bulunduğunu belirten firma, hangi bölgede yatırım yapılacağına karar vermeden önce detaylı analizler yapılması gerektiğini ve yatırımlardan kısa vadede getiri beklenmesinin hata olacağını ifade etti.

Firmanın Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’den sorumlu satış müdürü John Triton şu yorumlarda bulundu: “Bulgaristan ve Romanya’nın AB’ye üye olması, gelişmekte olan bu ülkelerin gayrimenkul pazarlarına yatırım yapmak için büyük bir fırsat yaratıyor. AB’ye daha önce katılmış olan diğer Doğu bloğu ülkelerinin gelişimini incelediğimizde, bu ülkelerdeki gayrimenkul fiyatlarında belirgin artışlar yaşandığını görüyoruz. Aynı gelişmeler ve sermaye artışları Romanya ve Bulgaristan’da da yaşanacaktır”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-uyeligi-gayrimenkul-pazarlarini-nasil-etkileyecek_50762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!