Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

AB 'Yeşil Ürünlerin' Ticaretini Serbestleştirmek İstiyor

Avrupa Birliği, 13 ülke ile birlikte 'yeşil ürünlerin' ticaretinin serbestleştirilmesi için Dünya Ticaret Örgütü'nde (DTÖ) müzakerelere başladı.

yapi.com.tr
AB 'Yeşil Ürünlerin' Ticaretini Serbestleştirmek İstiyor

Avrupa Birliği (AB), Avustralya, Kanada, Çin, Kosta Rika, Tayvan, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Singapur ve ABD ile 'yeşil ürün'lerin ticaretinin serbestleştirilmesi için görüşmelere başladı.

EurActiv'in haberine göre söz konusu ülkeler, ilk aşamada hava ve suyu temizleyen, atık yönetimine yardımcı olan, enerjide verimlilik sağlayan, hava kirliliğini kontrol altında tutan ve yenilenebilir enerji üretiminde kullanılan ürünlerin ticaretindeki gümrük vergilerini kaldırmayı hedefliyor. Ülkeler ikinci aşamada ise çevreye ilişkin hizmetler ve tarife dışı engelleri görüşecek.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, 'Bu girişim hem ekonomi, hem çevre için bir kazan-kazan durumudur. Bu, ticaret politikasının yeşil büyüme, yeşil istihdam, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği üzerinde nasıl olumlu etkide bulunabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Yeşil ticaret, gezegen açısından sağladığı açık faydaların ötesinde -çevre teknolojilerinde dünya lideri olan- şirketlerimiz için yeşil büyüme ve AB vatandaşları için yeşil istihdam demektir' dedi.

'Yeşil Ürünler Girişimi' geçtiğimiz Ocak ayında başlatılmıştı. Müzakere bildirisinde, çevreyle ilgili yaşanan sorunların aciliyeti göz önünde bulundurulduğuna anlaşmanın kısa sürede tamamlanmasının önemine değinildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-yesil-urunlerin-ticaretini-serbestlestirmek-istiyor_123910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!