Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD Irak İhalelerini Teklife Açtı

ABD, Irak’ın yeniden yapılandırılması amacıyla Kongre’nin ayırdığı 18.6 milyar dolarlık fonun ilk aşamada 5 milyar dolarlık bölümüne ilişkin ihalel

NTV-MSNBCABD, Irak’ın yeniden yapılandırılması amacıyla Kongre’nin ayırdığı 18.6 milyar dolarlık fonun ilk aşamada 5 milyar dolarlık bölümüne ilişkin ihaleleri açtığını duyurdu.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından daha önce açıklanan ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 63 kadar ülkeden firmalar, ana ihalelere katılabilecek. ABD’nin Irak savaşına karşı çıkan ve destek vermeyen ülkelerin firmaları ise ana ihalelere katılamayacak.

İhalelerin açılması, ilgili kurum Pentagon tarafından, yaklaşık bir aydır erteleniyordu. İhaleye açılan projeler, 17 büyük imar projesini ve bütün bu yeniden imar projelerinin yönetimi için açılan bir ihaleyi içeriyor.

SAVAŞA KARŞI ÜLKELER KATILAMAYACAK
Pentagon’da düzenlenen brifingde konuşan ABD’li yetkililer, Irak’ın imarına katılmak isteyen firmaların, ihale tekliflerini artık vermeye başlayabileceklerini kaydetti. Pentagon, firmalar arasında açık rekabet sözü vermekle birlikte, Irak savaşına katkıda bulunmayan Almanya, Fransa ve Rusya gibi ülkelerin firmaları, ihalelere teklif veremeyecek.

‘TEKLİFLER 30 GÜN İÇİNDE İLETİLMELİ’
İhaleye açılan projeler arasında elektrik, su, güvenlik, ulaşım, iletişim ve sağlık alanları bulunuyor. Irak’taki koalisyon güçlerine bağlı Program Yönetim Ofisi’nin sorumlusu Emekli Amiral David Nash, ihale tekliflerinin 30 gün içinde kendilerine ulaşması gerektiğini bildirdi. Nash, ihalelerin Mart başı veya Nisan’da sonuçlandırılmasını beklediklerini kaydetti.
Kongre’nin ayırdığı 18.6 milyar dolarlık fonun 6 milyar dolarlık bölümü de, inşaat ile ilgili olmayan projeler için verilecek. Bunun içinde ekipman, demokrasinin yerleştirilmesi ve bağışlar da bulunuyor. 4 milyar dolarlık bölüm ise yedekte tutulacak. Yaklaşık 2 milyar dolar da, petrol sektöründeki onarım işlerinde kullanılacak. Bu ihalenin de 17 Ocak’tan önce duyurulması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-irak-ihalelerini-teklife-acti_8516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!