Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB’den Dev Altyapı Projeleri Geliyor

AB Maliye Bakanları, ekonomiyi canlandırmanın yolunu altyapı yatırımlarına hız vermekte buldu. Altyapı projeleriyle ilgili tam uzlaşma halinde, gel

NTV-MSNBCb>AB Maliye Bakanları, ekonomiyi canlandırmanın yolunu altyapı yatırımlarına hız vermekte buldu. Altyapı projeleriyle ilgili tam uzlaşma halinde, gelecek 10 yıllık dönemde yıllık 11 milyar Euro’luk kara ve demiryolu inşası yapılacak.

AB Maliye Bakanları, Avrupa Birliği ekonomisini canlandırmak üzere kara ve demiryollarına ağırlık veren yatırım planına destek vermeyi kararlaştırdı. Temmuz ayından itibaren AB dönem Başkanlığı’nı devralan İtalya tarafından hazırlanan plan uyarınca, gelecek 10 yıllık dönemde yeni kara ve demiryolları inşa edilerek, ekonomik faaliyetlerin canlandırılmasına çalışılacak. Altyapı projelerine gerekli finansmanın Avrupa Yatırım Bankası’ndan sağlanacak yıllık 11 milyar Euro’luk krediyle sağlanması planlanıyor.

Projeye destek veren ülkelerden Lüksemburg’un Başbakanı Jean-Cladue Juncker, Brüksel’de yaptığı değerlendirmede, “Altyapı yatırımları ekonomiyi canlandıracaksa kesinlikle uygulanmalı. Ancak, bu yatırımlar kapsamında uygulanacak projeler daha ayrıntılı şekilde ele alınmalı” dedi. Juncker, projelerde en büyük payı İtalya’nın aldığına da işaret ederek, bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

MESSİNA BOĞAZI’NA KÖPRÜ GÜNDEMDE
Planla ilgili bilgi veren AB yetkilileri, altyapı yatırımlarından en büyük payı yüzde 30’la İtalya’nın alacağını kaydederken, ülkede gerçekleştirilecek projeler arasında Sicilya’yla İtalya’yı bağlayan Messina Boğazı’na köprü inşası da bulunuyor.
Altyapı projeleriyle ilgili taslak metnin, gerekli ön görüşmelerin yapılması ardından 7 Ekim’deki zirve toplantısına kadar hazırlanması bekleniyor.
AB Komisyonu’nun mali işlerden sorumlu üyesi Pedro Solbes de, dün yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl 0.75 büyüyeceğini kaydederken, büyümenin daha önce öngörülen yüzde 1’lik düzeyin altında kalacağını ifade etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abden-dev-altyapi-projeleri-geliyor_5022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!