Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"ABD'liler İnşaat ve Bilişim Konusunda Kapınızı Çalacak"

ATC Başkanı Holmes, inşaat sektöründe ABD'li iki büyüğün ve bilişimde Oracle ile Cisco'nun parça üretimi için Türkiye pazarına girme hazırlığı yaptığını söyledi.

Sabah Gazetesi/Seçkin ÜreyBD ile ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ve her yıl Türk iş dünyası ile siyaset çevrelerinin geniş katılıma sahne olan Türk - Amerikan İlişkileri Konferansı'nı Washington'da düzenleyen Amerikan Türk Konseyi (ATC) Başkanı James H. Holmes, "İki büyük inşaat şirketi Parsons ve Louis Bregier Türkiye'ye gelmeyi planlıyor. Bilişim hizmetlerinde de Oracle ve Cisco Systems yatırıma kararlı ama bazı şartların biraz daha olgunlaşmasını bekliyorlar" diye konuştu. ABD'li enerji şirketlerinin yoğun ilgi gösterdiği TÜBİTAK, ATC ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nca düzenlenen Temiz Enerji Konferansı için Türkiye'ye gelen Holmes, soruları yanıtladı. ABD'li şirketlerin uzun süre Türkiye'ye karşı ilgilerini kaybetmesini bir dizi olaya bağlayan Holmes, "Önce 1996'da enerji şirketleriyle imzalanan anlaşmalar uygulamaya konmadı. Ardından kriz geldi. Sonra da Uzanlar olayı yaşanınca aslında Türkiye, Amerikan şirketlerinin ağzında kötü bir tad bıraktı" dedi. İstikrarın da sağlanmasıyla Amerikan şirketlerinin başta enerji olmak üzere Türkiye'ye yeniden ilgi gösterdiğini anlatan Holmes, "Enerji projelerinin gündemde olması inşaat şirketlerinde de ilgil arttı" şeklinde konuştu. Dünyanın en büyük inşaat şirketlerinden Bechtel'in Türk şirketleriyle zaten ortak projeler yürüttüğünü kaydeden Holmes, "Şimdi Parsons ve Louis Bergier gibi iki büyük de Türkiye'ye gelmek istiyor. Çünkü Türkiye'de hayata geçecek projeler bu firmaların inşaat sektöründeki ilgi alanına giriyor" dedi.

Harvard ilgiyi artırdı
Türkiye'nin sağlık sektöründe de ABD şirketlerinin radarında olduğuna dikkat çeken Holmes, bunu özellikle Acıbadem Hastanesi ile Harvard Medical ve Anadolu Grubu'yla Johns Hopkins'in işbirliğine bağladı. Türkiye'ye bilişimde de ABD yatırımlarının geleceğini anlatan Holmes, şunları söyledi: "Hiçbir zaman bir HP bilgisayarın sıfırdan Türkiye'de üretildiğini göremeyeceksiniz. Çünkü daha uygun ülkeler var ama Oracle ve Cisco, bilişim hizmetlerinde örneğin çağrı merkezlerinin bazı parçalarını Türkiye'de üretmeleri söz konusu. Sadece bazı şartların olgunlaşmasını bekliyorlar."

Şirketin uzmanlık alanı nükleer tesis ve atık yönetimi
Türkiye'de iş yapmayı planlayan Parsons, yıllık 3.3 milyar dolar cirosuyla altyapı ve özel ihtisas isteyen fabrika projeleri üstleniyor. Şirketin uzmanlık alanlarından biri de nükleer tesislerin inşaatı ve projelerinin hazırlanması ile nükleer atıkların yönetimi oluşturuyor. ABD Enerji Bakanlığı'nın uranyum zengişletirme tesislerinin inşası Parsons'un referansları arasında bulunuyor. Louis Bergier ise altyapı inşaatlarında verdiği müşavirlik hizmetleriyle biliniyor. 50 yıllık tarihinde 140 ültede baraj, sulama, otoyol, köprü projeleri yapan şirket, Irak'ın 220 milyon dolarlık tarım sektöründe sanayileşmeyi artırmayı hedefleyen programının da yönetimini yapıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/abdliler-insaat-ve-bilisim-konusunda-kapinizi-calacak_59178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!