Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD'nin Irak İhalelerini Vatandaşlarına Dağıtması, Avrupa'nın Tepkisini Çekiyor

Amerikan hükümetinin savaştan sonra Irak'ın yeni baştan inşa edilmesi için ihale alacak firmaların sayısını 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle kısıtlı

DünyaAmerikan hükümetinin savaştan sonra Irak'ın yeni baştan inşa edilmesi için ihale alacak firmaların sayısını 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle kısıtlı tutması Avrupa'dan tepki çekti.

Amerikan finans çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal'ın haberinde, toplamı 1.7 milyar doları bulan ilk ihalelerin az sayıda Amerikan firması arasında paylaştırılacağı bildirildi. Bu firmalar arasında Bechtel Corp., Parsons Corp., Halliburton Co. ve is ortagi Brown & Root firmalarının adı geçiyor.

Ancak Irak'ın onarımıyla ilgili büyük projelerin sadece Amerikan firmalarına dağıtılması Avrupa ülkelerinin tepkisini çekti.

Gazete ihalelerin kısa adı USAID olan Uluslararası Kalkınma Ajansı aracılığıyla dağıtılacağını da yazdı. Ajansın yöneticilerinden Timothy Beans gazeteye yaptığı açıklamada, "Savaş koşullarında, piyasaya çıkarak 4-5 ay boyunca en iyi teklifi verecek firmayı arayamıyorsunuz" diye konuştu. Beans, USAID'in bu nedenle önceden belirlenmiş çok az sayıda firmayla temasa geçtiğini ve bu işin, daha savaş kararı açıklanmadan, ocak ayı başlarında yapıldığını itiraf etti. Irak'ta öncelikli olarak yapılacak işlerin karayolları ve köprülerin onarımını ile okul yapımını kapsadığını bildiriliyor.

Yabancıların ihale alması söz konusu değil

İhalelerin sadece ABD'li şirketlere verildiği şeklindeki eleştirileri cevaplamaya çalışan Beans, 'ihalelerin yabancı firmalara verilmesinin söz konusu olmadığını' belirtirken, bu firmaların taşeron olarak başvuruda bulunabileceklerini kaydetti.

USAID yetkilileri, ihalelerin verileceği şirketlerin adlarının önümüzdeki günlerde resmen açıklanacağını da kaydettiler.

Kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde gazete, inşaata güneydeki Basra kentinden başlanmasının planlandığını ve Basra'nın bir örnek oluşturmasının arzulandığını belirtti. Gazete, "Bu kesimde şiddetlenen çarpışmalar, projenin şimdilik askıya alınmasına neden oldu" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdnin-irak-ihalelerini-vatandaslarina-dagitmasi-avrupanin-tepkisini-cekiyor_3897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!