Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Acil Haberleşmenin Önemi Afetlerden Sonra Anlaşılıyor'

Doğal afetler ve terör eylemleri gibi olaylarda emniyet, acil sağlık, arama-kurtarma ve itfaiye gibi kurumlar arasında yaşanan iletişim kopuklukları çok sayıda insanın hayatına mal oluyor. Motorola'nın Türkiye ana distribütörü Novatel'in Genel Müdürü Cem Ankara, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de acil haberleşme teknolojilerinin öneminin ancak

Zaman Gazetesi
'Acil Haberleşmenin Önemi Afetlerden Sonra Anlaşılıyor'

Doğal afetler ve terör eylemleri gibi olaylarda emniyet, acil sağlık, arama-kurtarma ve itfaiye gibi kurumlar arasında yaşanan iletişim kopuklukları çok sayıda insanın hayatına mal oluyor. Motorola'nın Türkiye ana distribütörü Novatel'in Genel Müdürü Cem Ankara, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de acil haberleşme teknolojilerinin öneminin ancak doğal afetler yaşanınca fark edildiğini söyledi. Dünyadaki acil haberleşme şirketlerini tek çatı altında toplayan Uluslararası TETRA Derneği'nin dün Ankara'da düzenlediği konferansta iletişim teknolojilerinin afet gibi durumlarda taşıdığı önem ele alındı.

1999'daki Marmara Depremi'nde yaşanan iletişim sıkıntılarına ve bunun nelere mâl olduğuna dikkat çeken Cem Ankara, "Doğal felaketlerde ve terör olaylarında bir daha aynı sorunu yaşamamak için TETRA teknolojisinin Türkiye'de de hayata geçirilmesini umut ediyoruz." dedi. Motorola olarak kamu kurumlarının ve acil haberleşme birimlerinin, ihtiyaç duyduğu tüm iletişim problemlerine çözüm üretecek kapasitede olduklarını ifade eden genel müdür, devletin de bu konuda gerekli adımları atmaya başladığını aktardı. Bu çerçevede Evrensel Hizmet Fonu'ndan ayrılacak para ile söz konusu sistemin Türkiye'de kurulmasına başlanacağını bildirdi. TETRA Derneği Başkanı Phil Kidner ise söz konusu teknolojinin Türkiye gibi doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı bir ülkede çok önemli olduğuna inandıklarını bildirdi. 117 ülkede 1 milyondan fazla TETRA sisteminin kullanıldığı bilgisini veren Kidner, Avrupa'nın neredeyse tamamının bu teknolojiyle donatıldığını anlattı.

Tek bir merkezde ya da birkaç merkezde kurulan TETRA sanal sistemleri, emniyet, acil sağlık, itfaiye ve arama-kurtarma gibi kurumlar içinde ve kurumlar arasında çoklu iletişim sağlayabiliyor. Şimdiye kadarki mevcut sistemlerden farklı olarak, sisteme bağlı telsize sahip bir polisi, aynı anda diğer polislerin hepsi duyabiliyor. Ayrıca, sistem sadece aynı kurumdakilerle değil, diğer kurumlarla da irtibat sağlanmasına imkan tanıyor. Sistem, sesin yanında veri gönderilmesine de imkan tanıyor.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/acil-haberlesmenin-onemi-afetlerden-sonra-anlasiliyor_79059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!