Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acil Kamulaştırmaya Karşı Acil Davalar

Efemçukuru Köyü'nde 'Acele Kamulaştırma Kanunu'yla kamulaştırılması istenen 35 parselden 14'ünün sahibi, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptalini isteyerek Danıştay'a gitti.

Radikal Gazetesi
Acil Kamulaştırmaya Karşı Acil Davalar

zmir'de Efemçukuru köylüleri, Kanadalı altın şirketi için topraklarının acil kamulaştırılmasını isteyen Bakanlar Kurulu'ndan davacı oldu. Efemçukuru Köyü'nde 'Acele Kamulaştırma Kanunu'yla kamulaştırılması istenen 35 parselden 14'ünün sahibi, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptalini isteyerek Danıştay'a gitti.

Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü avukat Arif Ali Cangı'nın verdiği bilgiye göre dava dosyasında şu noktalara dikkat çekildi: Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru'nda kamulaştırma kararı, kamu lehine değil, özel şirket için çıkarıldı. Bu, yasaya aykırı. Madenin İzmir'in su havzasını kirletme riski var. Kamu yararı olmayan bu karar, mülkiyet hakkının özüne dokunur nitelikte.

'Toprağımdan gitmem'
Bakanlar Kurulu'na dava açanlardan Hatice Bay da "35 yıl önce köyden şehre taşındım ancak yine de topraklarımı satmak istemiyorum" diyor, "Çünkü bu topraklar bize atalarımızdan, babalarımızdan kaldı."

Efemçukuru'ndan Ahmet Balcı da, adavayı sonuna kadar sürdürmekte kararlı: "Doğanın korunması için ve burada yaşamımızı sürdürebilmek için bu davanın peşinden koşmalıyız."

Baro da dava açıyor
Efemçukuru'yla ilgili kamulaştırma aleyhine bir dava da İzmir Barosu açmayı planlıyor. Baro Yönetim Kurulu, geçen hafta yaptığı toplantı sonrasında aynı zamanda Ege Belediyeler Birliği'nin de hukuk danışmanı olan Avukat Enis Dinçeroğlu'na, Bakanlar Kurulu kararının iptali için dava açma yetkisi verdi.
Dinçeroğlu'nun önümüzdeki günlerde Danıştay'a dava dosyasını vermesi bekleniyor. Baro Yönetim Kurulu'nun oybirliğiyle aldığı kararında, kamulaştırılan 35 parselin sahiplerinin arazilerini madeni işletecek olan Kanadalı ElDorado Gold'a bağlı TÜPRAG Madencilik A.Ş.'ye kendi rızalarıyla satmayı reddettikleri, Bakanlar Kurulu kararının el koyma niteliği taşıdığı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acil-kamulastirmaya-karsi-acil-davalar_58745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!