Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adalar 'Gasp'tan Zor Kurtuldu

'Kentsel Dönüşüm' diye bilinen yasa 5.7.2005 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. Kanun ilk başta iyi niyetli gibi gözükse de ancak peşinden de mülkiyet hakkına da 'tuzaklar' getiren hükümler içeriyor.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BAYER
Adalar 'Gasp'tan Zor Kurtuldu

KP iktidarının çıkardığı bir yasa var; 5366 sayılı 'Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun'.... 'Kentsel Dönüşüm' diye bilinen yasa 5.7.2005 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. Kanun ilk başta iyi niyetli gibi gözükse de ancak peşinden de mülkiyet hakkına da 'tuzaklar' getiren hükümler içeriyor.

Örneğin, Büyükşehir ve ilçe belediyelerine, yenileme alanlarındaki tüm taşınmazlara el koyabilme, gerçek ya da tüzel kişilere devretme olanağı verebiliyor. Büyükşehir eski Belediye Başkanı Prof. Nurettin Sözen, Meclis'teki görüşmelerde "Bu yasanın Beyoğlu ve Fatih Belediye Başkanlarının 'siparişi' ve isteği üzerine hazırlandığını" söylemiş, "belediyeleri, kentsel dönüşüm ve gelişim alanlarında yapacakları kamulaştırmalar bakımından oldukça fazla güçlendirdiğini ve mülkiyet hakkını fazlasıyla zorlamaktadır" demişti. Halbuki Anayasa'nın 'mülkiyet hakkını' düzenleyen 35. maddesi "Herkes mülkiyet ve miras hakkına sahiptir, bu haklar ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlandırılabilir" diyor.

Padişah yetkisi
Acaba bu işler böyle mi yürüyor; alınan 'padişah yetkisi' ile bir takım güçlere rant pazarları oluşturulmuyor mu? Büyükşehir Belediyesi böyle bir yetkiyi eline geçirince, bu işi 'kotarmak' isteyen uyanıklar, Fatih, Eminönü, Beyoğlu ve Zeytinburnu gibi ilçelerde belediyeler çeşitli 'rant pazarları' oluşturmak istiyorlar. İşte pis kokular da bu noktada başlıyor.

Süleymaniye'deki eski evler
Köşemizde 'Süleymaniye'yi ucuza kapatıyorlar' (15.4.2006) başlıklı yazıda şöyle deniliyordu:

"Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinin birlikte yürüttükleri 'Süleymaniye Projesi' ile bölgede yaşayanların gayrimenkulleri için 'binanızı yıkarız' korkutmaları ile cüzi bedeller vererek almak istiyorlar. Eminönü'nde görevli 'danışman' Hamit Çalışır m2'ye 1200 YTL bedel öneriyor. 3 katlı 70 m2'lik 30 yıllık binamıza 82 bin YTL olur mu? Sonra da 'ya bu paraya razı olursunuz, ya da 25 bin YTL harcayıp bizim istediğimiz gibi onarırsınız' diyorlar. Bu bölge sonra kime satılacak?"

Hamit Çalışır ismi
Böyle bir 'kuşku'yu o zaman gündeme getirdik; ancak buna yanıt verememiş. Hamit Çalışır'ın bilindiği kadarıyla hiçbir resmi görevi yok. Eminönü Belediyesi'nde, Belediye Başkanı Nevzat Ak'ın kendi yanında bir oda tahsis ettiği öğreniliyor.

Çalışır bu kez 'Adalar'da ortaya çıkıyor. Ama olayın biraz gerisi var. Adalar Vakfı, vakıf yönetim kurulu üyesi Ömer Faruk Berksan'ın ifadesiyle, belediye başkanı Özden'in talebi üzerine 'Adalarda yenilenme bölgelerinin tespiti ile ilgili bir çalışma' yapıyor. Adalıların haberi olmadan yapılan bu çalışma, alelacele Belediye Meclisi'ne gelince, ANAP’lı üyeler itiraz ediyorlar. Önerge, İmar ve Hukuk Komisyonlarına sevkediliyor. Belediye Başkanı Özden, yükselen itirazlar üzerine 'bilgilendirme' toplantısı yapmak zorunda kalıyor. Toplantıda Başkan Özden, Süleymaniye ve Zeyrek'teki 'dönüşüm' projelerinde 'çalışan' Hamit Çalışır isimli kişiyi, Adalar projesinde 'danışmanı' olarak tanımlıyor.

Bu arada toplantıyı izleyen bazı kişiler Hamit Çalışır'ı tanıyor. "Yahu bu bizim Kozyatağı'nda 'çaycı' olarak bildiğimiz ve emlakçılık yapan Hamit değil mi? Adı bazı olaylara karışmıştı" diyorlar.

Peygamber Efendimizin sakalını polise satıyordu
Adalılardan biri Çalışır'ı bir gazete haberinden hatırlıyor. Ve Akşam gazetesinin 6.12.1997 tarihli sayısındaki haberi buluyor. Başlığı şöyle:
"Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif'i bulundu" başlıklı haberin kupürü Adalıların gündemine oturuyor. Haberde, İstanbul Mali Şube dedektifleri bir ihbar üzerine alıcı kılığına girerek Maltepe'de bir operasyon yapıyorlar. Polis, camiden çalınan 'sakal-ı şerif' için 10 milyar lira isteyen Çalışır (1955, Erzincan) ve yanındaki Zeynep Hale Berker'i, Maltepe'de bir evde yakalıyorlar. Berker, sandukanın dedesinden miras kaldığını savunuyor ama polis bu yalanı yutmuyor.

İşte bu kişi İstanbul'un 'dönüşüm' projelerinde ölçülüp biçilmeden çıkarılan yasa ile fırsatçılık yaratıyor.

Topbaş'ın danışmanı
Kimin adına, belediyelerin mi, belli bazı vakıfların mi yoksa başka birileri adına mı 'komisyonculuk' yapıyor? Hem bu kişi gerektiğinde 'Kadir Topbaş'ın danışmanı' olarak tanımladığı da biliniyor. Dün bu olayı yazarken bir Adalı bize "Peygamber Efendimizin sakalını çalıp satan herhalde Adaları satar, İstanbul'u da..." diyor.

Adalar kurtuldu ama bu yasaya sığınan belediyelerin böyle projeler uygularken, tapu namusuna ve en önemlisi de Anayasa'daki haklara saygı göstermesi gerekmiyor mu? Ey vatandaş uyan; mülkünü belediye veya vakıf adına alınıyor diye rantçılara kaptırma!

http://www.yapi.com.tr/haberler/adalar-gasptan-zor-kurtuldu_46961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!