Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adalıların Vapur Sorununa İDO'dan Olumlu Yanıt

İDO adalıların ulaşım sorununa çözüm bulacağına söz verdi. Burgaz adalı İşbulur, "Vapur ücretlerine yapılan zam bütün hayatı etkiliyor. Fatura yatırmak için bile ada dışına çıkmıyoruz. Bir nevi tecrit yaşıyoruz" diyor.

Bianet/Emine ÖZCAN
Adalıların Vapur Sorununa İDO'dan Olumlu Yanıt

dalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, başkan yardımcıları ve adalılardan oluşan 10 kişilik bir heyet dün (5 Aralık) İstanbul Deniz İşletmeleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy'la görüşüp ada vapurları hakkında taleplerini ilettiler, 1446 imzalı dilekçeyi Paksoy'a verdiler.

Toplantıda vapur ücretlerinin indirilmesi, adalar arası yolculukların ücretsiz olması, sefer saatlerinin düzenlenmesi konusundaki isteklerin Adalar Belediyesi , Kaymakamlık, Askeriye ve Adalılar tarafından oluşturulacak bir komisyonda formüle edilerek, Adalar Belediyesi tarafından İDO’ya ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) götürülmesi benimsendi.

"Zamlar adalıyı adaya hapsetti"
İDO adalıların isteklerini makul bulduğunu , UKOME toplantısında destekleyeceğini ve kısa sürede çözümü için çaba gösterileceğini belirtti.

Aralarında Perihan Ergun, İnci İşbulur, Nesrin Karanfil, Funda Kazak, Sevilay Özgül ve Ali Şenalp'in de bulunduğu adalılar, istekleri dikkate alınana kadar konunun takipçisi olacaklarını, makul sürede sonuç alınmadığı takdirde İDO ve Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu uygulamalarını protesto etmeyi sürdüreceklerini, ayrıca yargı yoluyla haklarını arayacaklarını yetkililere ilettiler ve karşılığında konunun ciddiyeti ve aciliyetinin net olarak anlaşıldığı cevabını aldılar.

Burgaz Ada'da yaşayan İşbulur bianet'e yüzde 76'a varan zamları takiben ulaşımla ilgili sorunların gündelik hayatlarını nasıl etkilediğine dair örnekleri şöyle aktardı:

İki arkadaşımız yaz başında 500 YTL'ye doğalgazlı bir ev bulup adaya yerleştiler. Sadece kişi başına 54 YTL abonman ücreti verip bir ay boyunca İstanbul'a vapurla gidip gelebiliyorlardı. Şu anda kişi başına 250 YTL vermeleri gerekiyor. Dolayısıyla adada yaşamaktan vazgeçtiler.

Burgaz, Heybeliada ve Kınalı adasında yaşayanlar elektrik, su faturalarını yatırmak için aralarından birini seçip Büyükadaya gönderiyorlar. Örneğin 3 YTL'lik elektrik faturası olan biri onu ödemek için yol parası 7-8 YTL yol parası veriyor. Böylece o fatura 10 YTL'yi buluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adalilarin-vapur-sorununa-idodan-olumlu-yanit_57845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!