Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adana' da Metro Çalışmaları Yeniden

Adana'nın 13 yıllık 'metro' rüyası uzun bir aradan sonra gerçekleşiyor. Parasızlık yüzünden durdurulan 'Hafif Raylı Sistem Projesi'ni yeniden başla

Akşamb>Adana'nın 13 yıllık 'metro' rüyası uzun bir aradan sonra gerçekleşiyor. Parasızlık yüzünden durdurulan 'Hafif Raylı Sistem Projesi'ni yeniden başlatan Büyükşehir Belediyesi, şimdi zamanla yarışıyor.

Adana'da 1996 yılında 339 milyon dolara ihale edilen ve 2001 yılında bitirilmesi planlanan Metro inşaatına iki yıl aradan sonra yeniden başlandı. Adana Büyükşehir Belediyesi, ulaşıma nefes aldırmak için 1996 yılında 'Hafif Raylı Sistem' projesini hayata geçirdi. Metro 1996 yılında 339 milyon dolara bir konsorsiyuma ihale edildi. Çalışmalara 2001 yılında parasızlık nedeniyle ara verildi. Bu sırada, sistemin diğer illere oranla daha pahalıya ihale edildiği öne sürüldü.Şikayetler nedeniyle ihaleyle ilgili iki ayrı soruşturma yapıldı.

'Mutlaka kazandırılmalı'

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, projenin pahalıya mal edildiğini öne sürerek, Bursa ve Konya'da hayata geçirilen raylı sistemlerin daha ucuza mal olduğunu söyledi. Metronun mutlaka Adana'ya kazandırılması gerektiğini bildiren Sürenkök, ikinci ihalenin anahtar teslimi yapılması talebinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise metronun, fiziki olarak yüzde 65'inin tamamlandığını ve projenin sürüncemede bırakılmayıp zaman geçirilmeden bitirileceğinin altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adana-da-metro-calismalari-yeniden_5636.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!