Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Afet Bölgesi" Dil Sürçmesi

Önceki gün "Giresun’un afet bölgesi ilan edilmesi ile ilgili kararnameyi imzaladım" diyen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, dün Rize’de geri adım attı. Giresun’da 8 gün boyunca devam eden sağanak yağışın kente büyük zarar vermesinin ardından önceki gün geldiği kentte, kararnameyi imzaladığını açıklayan Demir, dün "Giresun afet kapsamında

Hürriyet Gazetesi
1 "Afet Bölgesi" Dil Sürçmesi

Önceki gün "Giresun’un afet bölgesi ilan edilmesi ile ilgili kararnameyi imzaladım" diyen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, dün Rize’de geri adım attı. Giresun’da 8 gün boyunca devam eden sağanak yağışın kente büyük zarar vermesinin ardından önceki gün geldiği kentte, kararnameyi imzaladığını açıklayan Demir, dün "Giresun afet kapsamında değil" dedi. Sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia eden Bakan şunları söyledi: "Bu farklı bir konudur. Benim ifadem, mevcut oluşan, gelişen afetin, genel hayatı etkileyen bir mahiyet arz ettiğine dair 7286 sayılı Afet Kanunu’na ilişkin bakanlık yetkisine verilen, 'Genel hayatı etkileyecek bir afet olmuştur' ilanıdır. Bu basına farklı yansımış. Afet Bölgesi çok farklı bir kavramdır. Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilir."

Belediye Başkanı da şaşırdı

Giresun Belediye Başkanı CHP’li Kerim Aksu ise Demir’in açıklamaları karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Aksu, "Sayın Bakan ilimize geldi, incelemelerde bulundu. Yıkılan yerlerin tamamını gördü ve yaptığı açıklamada, bütün zararların karşılanacağına, ilin afet kapsamına alınacağına dair söz verdi. Bu sözü tüm Türkiye’nin gözü önünde verdi. Bakanımızın bu sözden döneceğini düşünmüyorum. İlimiz afet kapsamına alınmıştır. Bakanımızın verdiği sözün arkasında duracağına inancımız tamdır" dedi.

Bakan’ın dili sürçmüş

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in, Giresun ile ilgili açıklamaları, "7269 sayılı kanun" doğrultusunda yaptığı, "7286 sayılı Afet Kanunu" ifadesinin ise dil sürçmesi olduğu bildirildi. 7269 sayılı kanuna göre, bir bölgenin afet bölgesi ilan edilebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Yasa gereği, bir olayın "afet" olarak nitelendirilebilmesi için de toplumun genel hayat düzenini olumsuz yönde etkileyecek boyutlarda olması şartı aranıyor.

Kameralar önünde ilan etmişti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Giresun kent merkezinde Salı günü, selden zarar gören mahallelerde inceleme yaparken, Giresun’un Afet Bölgesi ilan edildiğini açıkladı. Bakan Demir’in açıklamaları ve gazetecilerin sorularında "afet bölgesi ilanı" konusu kameralara aynen şöyle yansıdı:

Demir: Zarar giderici, hem hasar tespitleri noktasında büyük bir çalışma yapılıyor.

Soru: Afet kararnamesi sözkonusu mu?

Demir: Dün imzaladım. Giresun bölgesi şu anda afet bölgesidir. 7269 sayılı yasaya istinaden 'Umumi Hayata Müessir afet' kapsamında afet bölgesi ilan edilmiştir.

Soru: Ne anlama geliyor efendim?

Demir: Bu, şu anlama geliyor: Özellikle kırsal ve tüm belediyelerdeki tüm altyapılardaki hasar tespitleri yapılıyor. Bunlarla ilgili hem Bakanlığımız kaynaklarından hem bir kısım yatırımları da özellikle belediyelerle ilgili, yerel yönetimlerle ilgili, Maliye Bakanlığımızdan ödenek talep ederek söz konusu hem hasarları gidermede ve özellikle onların giderilmesi, yenilerinin yapılması noktasında kaynak temin edip, onların yapımına harcanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-bolgesi-dil-surcmesi_71059.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Erken uyardım da hiç anlayan olmadı... www.depremerkenuyari.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!