Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afet öncesi Afet Bölgesi

Depreme hazırlık çalışmalarındaki yeni düzenlemelere temel oluşturacak olan Deprem Şûrası'nda, mevcut Afet Yasası ve İmar Kanunu'nda değişiklikler

Radikal
Afet öncesi Afet Bölgesi

b>Depreme hazırlık çalışmalarındaki yeni düzenlemelere temel oluşturacak olan Deprem Şûrası'nda, mevcut Afet Yasası ve İmar Kanunu'nda değişiklikler yapılması gündeme geldi.

Şûra raporu yasalaşırsa, afetten önce afet bölgesi ilan edilen bölgelere müdahale edilecek.
Türkiye'de devletin ilk kez düzenlediği Deprem Şûrası'ndaki 7 komisyondan biri olan Deprem Mevzuat Komisyonu raporunda, 84 kanun ve yönetmeliğe dağıtılan deprem mevzuatının, imar, yapı ve afet adı altında üç çatı kanun altında birleştirilmesi öngörüldü. Kanunlarda, afet bölgesi sınırlaması yerine bölge içinde gerekli görülen yapıların nakli, 'afet sonrası' değil 'afet öncesi'nde faaliyete geçilerek mikro bölgelemeye gidilmesi gibi uygulamalar getirilmesi amaçlanıyor.

Bu değişikliklerle İstanbul'da daha önce mikro bölgeleme çalışmaları yapılan ve depremden en çok etkilenmesi beklenen ilçelerde, ilçe, mahalle veya bina bazında güçlendirme ya da nakil gündeme gelebilecek. Deprem Şûrası Mevzuat Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, "Afet Kanunu'nda, afet sonrası insanların kurtarılması gibi acil işlerin yanı sıra, mevcut risklerin azaltılması çalışmalarına ağırlık verilecek.

İmar Kanunu'nda, öncelikli bölgelerde acil eylem planına geçilmesi gündeme gelecek. Yapı mühendisleri bir sertifika sahibi olmalı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-oncesi-afet-bolgesi_18726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!