Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afetzedelere Kalıcı Sorun

Afetzedelere Kalıcı Sorun

Radikal Gazetesib>Bayındırlık Bakanlığı'nın depremzedelere dağıttığı bazı kalıcı konutların orman arazisi içinde kaldığı beş yıl sonra anlaşıldı. Bahçeleri ormana giden ev sahipleri, 'Bu sorun çözülsün' diyor. Marmara depremi ardından Adapazarı'nın Karaman Mahallesi'nde yapılıp hak sahiplerine teslim edilen kalıcı konutların bir bölümünün orman arazisi içinde yer aldığı anlaşıldı.

Bayındırlık Bakanlığı'nın beş yıl önce teslim ettiği konutların hemen yanında bulunan orman arazisi, burada Orman Park yapılması için başlatılan çalışmalar kapsamında ölçüldü. Ölçüm sonunda, iki blokta 12 dairenin orman arazisi içinde kaldığı ortaya çıktı. Ölçümler sürdüğü için tam sayı netleşmedi.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ise, Orman Park arazisine dikeceği fidanları korumak için tel örgü çekme çalışması başlattı. Pencerelerinin dibine kadar gelen tel örgüden rahatsız olan kalıcı konut hak sahipleri duruma itiraz etti. 1481 ada üzerindeki 8 numaralı binanın zemin katında oturan Zübeyde-Kadir Kısa çifti, "Bizim bahçe gitti. Bahçeyi bırakın, evin yarısı da ormana ait arazideymiş. Görevliler evin de yıkılacağını söyledi. Orman Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığı aradaki meseleyi çözsün. Çünkü orman olan yerde, konutların yangın tehlikesine karşı 500 metre uzak olması gerekiyormuş. Burada henüz orman yok. Sadece arazi var ama buraya çam ağaçları dikilecekmiş" dedi.

Ölçüm hatası olmuş
Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilileri ise Orman İşletme Müdürlüğü'nün orman arazisini belirleme çalışmaları sırasında burasının orman arazisi olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Konu bize yeni intikal etti. Orman işletme Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yapacağımız inceleme sonrasında karar verilecek. Konutların yıkılacağını sanmıyoruz. Ölçümde bir hata olmuş olabilir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afetzedelere-kalici-sorun_41292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!