Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afşin-Elbistan'a 9 Eyfel Kulesi Dikildi

Türkiye'nin yerli kaynağa dayalı en büyük yatırımlarından olan Afşin-Elbistan B Termik Santralı'nda ilk ateşleme yarın yapılıyor. 1.6 milyar

Sabah
Afşin-Elbistan'a 9 Eyfel Kulesi Dikildi

b>Türkiye'nin yerli kaynağa dayalı en büyük yatırımlarından olan Afşin-Elbistan B Termik Santralı'nda ilk ateşleme yarın yapılıyor.

1.6 milyar dolarlık yatırım bedeli olan santralin ilk ünitesi bu yılın sonunda resmen devreye girecek. Devlete anahtar teslim yapılan santralın tamamı ise 2005 yılı sonunda bitmiş olacak. Yüzde 88'i tamamlanmış olan Afşin Elbistan B Termik Santralı'nda tonlarca boya, çelik, beton kullanılmış. Müteahhit firmalardan Gama-Tekfen-Tokar ortaklığının (GTT) İcra Kurulu Üyesi Orhan Baybars, 62 bin 600 ton çelik konstrüksiyon kullandıklarını belirterek, "Biz burada 9 adet Eyfel Kulesi yaptık. Burada harcanan boya ile 25 tane Hilton boyanır. Santral bittiğinde Türkiye'nin elektriğinin yüzde 7'sini karşılayacak" dedi.

Afşin-Elbistan'da B Termik Santralı hızla yükselirken, yıllar önce yapılan A Termik Santralı'nın bacası ise yaklaşık iki aydır tütmüyor. Yılda 9 milyar kw-saat elektrik üretme kapasitesine sahip A Santralı'nın durmasında ağırlığın barajlara verilmesinin yanı sıra valilik tarafından yapılan şikayetin de etkili olduğu söyleniyor. EÜAŞ yetkilileri A Santralı'na da kükürt arıtma bacası kuracaklarını ve santralın rehabilite edileceğini ifade ediyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afsin-elbistana-9-eyfel-kulesi-dikildi_10779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!