Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağa Han'ın Yapamadığını Cem Kınay Yapacak

Ağa Han Vakfı'nın Genel Sekreteri Süha Özkan'dan dinlemiştim. Şu anda verdiği mimarlık ödülleriyle ünlenen Ağa Han, vaktiyle Türkiye'de turizm sektörü

sabah/Şelale Kadak
Ağa Han'ın Yapamadığını Cem Kınay Yapacak

ğa Han Vakfı'nın Genel Sekreteri Süha Özkan'dan dinlemiştim. Şu anda verdiği mimarlık ödülleriyle ünlenen Ağa Han, vaktiyle Türkiye'de turizm sektörüne yatırım yapmak ister. Ama tabiri caizse bu isteği burnundan getirilir.

Fethiye'de iki tatil köyü, İstanbul'da Çırağan Oteli, İzmir'de beş yıldızlı kent oteli gibi ciddi projelerle ilgilenen Ağa Han, bürokratik engellerden bıkar ve sonunda yatırımlarını başka ülkelere yönlendirir. Deniyor ki, hemen bu olayların akabinde Ağa Han Venedik'te anıt otelleri satın alır. Milano, ve Madrid'te 30'a yakın oteli bünyesine katar ve turizme yaklaşık 700 milyon dolar yatırır.

Şaka gibi ama bütünüyle gerçek. Türkiye, pek çok defa olduğu gibi yine bir fırsatı göz göre göre kaçırır. Exclusive (eşi olmayan, pahalı) turizm konusunda Ağa Han'ın başarısı Sardunya Adası'nda kralların, devlet başkanlarının uçaklarıyla indiği müthiş tatil beldesinden anlaşılır.

Yeni bir marka yolda
Ağa Han'ın yıllar önce Türkiye'de yapmayı planladığı 'exclusive' turizme şu sıralar kafayı en çok yoran turizmcilerin başındaysa Cem Kınay geliyor.

Kınay, 15 yıl önce bir marka yarattı. Magic Life markası bugün 'her şey dahil' sistemi deyince akla gelen ilk isim haline geldi. Ama tabii Cem Kınay için bu yeterli olmadı. Son günlerde ne zaman bir sohbet ortamı olsa, Cem Kınay, Türkiye'nin turizm sektöründe bir yelpazeye ihtiyacı olduğunu bütün turizmcilerin aynı tip hizmeti vermeye çalışmasının yanlış olduğunu anlatıp duruyor. Peki bu konuşmaların arkasında ne var? Mısır'ın Sharm el Sheikh bölgesindeki tesisinde bir araya geldiğimiz Cem Kınay'ın konuşmalarından ortaya çıkıyor ki, Kınay yeni bir marka yaratmak için harekete çoktan geçmiş. Kendisine hedef pazar olarak da çok özel bir turizm anlayışını temsil eden 'exclusive' turizmi seçmiş. Türkiye'nin sadece denizi, kumu, güneşi yok. Aynı zamanda muhteşem bir de tarihi var. Müthiş bir coğrafyası var.

Dilerim bürokrasi, engeller Kınay'ın önüne çıkmaz ve turizmde proje geliştiremediği için çok az turistle yetinmek zorunda kalan Türkiye, farklı projelerle tanışır ve milyonlarca yeni ve zengin turiste de sahip olur. Kınay'ın nasıl bir projeyle ortaya çıkacağını merakla bekliyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aga-hanin-yapamadigini-cem-kinay-yapacak_18729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!