Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Trilyonlar Çürüyor

Akbank ve Garanti'den, Deriner Barajı'na 240 Milyon Dolar Kredi

Garanti Bankası ile Akbank tarafından oluşturulan bir konsorsiyum, Doğu Karadeniz Devlet Yolu ile Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı projeler

Dünyab>Garanti Bankası ile Akbank tarafından oluşturulan bir konsorsiyum, Doğu Karadeniz Devlet Yolu ile Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı projeleri için 299.8 milyon dolarlık finansman sağladı.
Garanti Bankası ve Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Garanti Bankası'nın Lüksemburg Şubesi ile Akbank'ın Malta Şubesi'nin oluşturduğu konsorsiyum, Doğu Karadeniz Devlet Yolu ile Deriner Barajı ve hidroelektrik santralı projeleri için kullanılmak üzere 299.8 milyon dolarlık finansman sağladı.

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı

Garanti ve Akbank'ın eşit oranlarda katıldığı 240 milyon dolarlık kredi, Türkiye'nin enerji ihtiyacında çok önemli bir yere sahip olacak Deriner Barajı'nın finansmanı için sağlandı. İki dilim halinde kullandırılacak kredilerin nihai vadesi, kredi sözleşmesinin imza tarihinden itibaren 5 yıl.

Yapımına 1998 yılında ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. liderliğinde başlanan baraj ve hidroelektrik santralı, Çoruh nehri üzerinde yer alıyor. Santralin 670 MW kurulu güçle yıllık 2,118 GWh elektrik üretmesi planlanıyor.

Doğu Karadeniz Bölünmüş Devlet Yolu

Garanti'nin 12, Akbank'ın 47.8 milyon dolar ile katıldığı 59.8 milyon dolarlık kredi ise Avrupa'yı Kafkaslara ve Orta Asya'ya bağlayan ve bölge ekonomisi açısından büyük önem taşıyan Doğu Karadeniz Bölünmüş Devlet Yolu için kullanılacak. Nihai vadesi 5 yıl olan kredi, sözleşmenin imza tarihinden 24 ay sonra başlamak üzere 7 eşit taksitte geri ödenecek. Geçtiğimiz yıl da söz konusu projeye Garanti-Akbank konsorsiyumu tarafından 140 milyon dolar finansman sağlanmıştı.

582 km uzunluğundaki yolun yapımını; Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş., Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş., Gürsan Makina San. ve Tic. A.Ş., Kolin İnşaat İmalat ve Ticaret A.Ş., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş., Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş., Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş., Polat Yol Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile Yüksel İnşaat A.Ş. üstlendi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akbank-ve-garantiden-deriner-barajina-240-milyon-dolar-kredi_6496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!