Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akcan: İmar Yasası karışıklığı önleyecek

Bayındırlık Bakanı Akcan, İmar Yasası’nda değişiklik öngören tasarının Bakanlar Kurulu’na gönderilme aşamasında olduğunu belirterek, değişikliğin çok

NTV-MSNBCayındırlık Bakanı Akcan, İmar Yasası’nda değişiklik öngören tasarının Bakanlar Kurulu’na gönderilme aşamasında olduğunu belirterek, değişikliğin çok başlılığı önleyeceğini söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir Akcan, İmar Kanunu‘nda revizyon öngören yasa taslağının tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu‘na sunulma aşamasında olduğunu söyledi. Yerel Yönetimler Zirvesi‘nde konuşan Bakan Akcan, belediyelerin dere yatağında bina yapma izni verebildiklerine işaret ederken, İmar Kanunu’nda yapılacak değişiklikle çok başlılığın ortadan kaldırılacağını, imar planı yapılırken sağlıklı çevre, doğal-kültürel değerlere duyarlı, afetlerin zararlarını en aza indirecek şekilde bir yapılaşmaya gidileceğini söyledi.

Bakan Akcan, taslakla mücavir alan uygulamasına son verildiğini, cezaların ağırlaştırıldığını ve sorunların yerinde çözümüne imkan verildiğini bildirdi.
Bakan Akcan, Afet Kanunu’nda önemli değişiklikler yapacak bir başka yasa taslağı hazırlandığını da belirtirken, bu taslakla da afete dayanıklı yapılaşmanın sağlanmasını hedeflediklerini vurguladı.
Akcan, “yeni bir afet kararnamesi çıkarmama kararındayım. Yani devletin doğal sigorta görevi sınırlandırılarak, sadece sigortalamanın mümkün olmadığı alanlarla sınırlandırılacak” dedi.


HALA YEREL YÖNETİM TARTIŞILIYOR
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin “dünyanın varoşu” gibi göründüğünü, gelişmiş ülkelerde her şeyin halka sorulduğunu, ancak Türkiye’de hala yerel yönetim reformunun tartışıldığını söyledi.
Uslu, çözüm yerine sorun üreten yerel yönetimler yasasının mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini anlatırken, belediyelerin yetki ve imkanlarının artırılmasına destek verdiklerini bildirdi.
TBMM Bayındırlık Komisyonu Başkan Vekili Sefer Koçer de, afet zararlarının ödenmesi yerine, afet zararlarını en aza indirecek tedbirler almanın gerekliliğini anlattı. İller Bankası’nın uygulamalarını da eleştiren Koçer, bu konuda daha dikkatli davranılmasını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akcan-imar-yasasi-karisikligi-onleyecek_828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!