Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akçansa Kendi Enerjisini Üretecek

Akçansa Çimento Genel Müdürü Mehmet Göçmen, Çinliler ve Japonlarla işbirliği içinde Çanakkale Fabrikası’nda atık ısılardan enerji üreteceklerini belirtti.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZAkçansa Çimento Genel Müdürü
Mehmet Göçmen

Akçansa, düzenlediği basın toplantısıyla 2007 yılında ülkedeki, dünyadaki ve Akçansa’daki gelişmelerin değerlendirerek 2008 yılı planlarını basınla paylaştı. SwissOtel’de bugün (12 Mart 2008) gerçekleştirilen toplantıya Akçansa’nın, sürdürülebilir büyüme odaklı performans çerçevesinde sürekli iyileştirme kültürü yaratma çabası damgasını vurdu.

Ladik Fabrikası’nın şirket bünyesine katılmasıyla ve Çanakkale Fabrikası’nın kapasitesini iki katına çıkaracak İkinci Üretim Hattı’nın tamamlanmasıyla 2007 yılının Akçansa için bir dönüm yılı olduğunu ifade eden Akçansa Çimento Genel Müdürü Mehmet Göçmen, “2007 yılı, Akçansa’nın kurulduğu 1996 yılından sonra ikinci dönüm noktası oldu. Sınırların ötesinde sürdürülebilir büyüme vizyonumuzun gerçekleşmesi yolunda çok önemli bir adım olan, 2006 yılında temelini attığımız Çanakkale’deki fabrikamızı tamamladık ve ilk klinker üretimimizi başarıyla gerçekleştirdik. 2007 yılında Ladik Çimento’yu 158 milyon dolar bedelle satın alarak bünyemize kattık. 2007 yılında Akçansa olarak 300 milyon doların üzerinde yatırım yaptık” şeklinde konuştu.

Akçansa alternatif yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışıyor
Türkiye ekonomisinin büyümesi ve kapasite artırımları nedeniyle Türkiye’nin enerji açığının, yakıt ithalatıyla da cari açığın arttığını belirten Göçmen, Akçansa olarak alternatif yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Göçmen, Çinliler ve Japonlarla işbirliği içinde Çanakkale Fabrikası’nda atık ısılardan enerji üreteceklerini belirterek ayrıca rüzgar enerjisine de yatırım yapma kararı aldıklarını dile getirdi. Böylelikle üç yılda Akçansa’nın enerji ihtiyacının yüzde 26’sını tamamen yenilenebilir enerji ile karşılayacaklarını söyleyen Göçmen şöyle konuştu; “Türkiye Kyoto Protokolü’ne taraf, ama protokolü imzalamadı. Biz bu yatırımlarla birlikte gönüllü olarak 2008 yılı içinde karbondioksit ticareti için başvuruda bulunacağız. Korbondioksit emisyonunu Kyoto’nun belirlediği oranlara düşüreceğiz.”
Göçmen ayrıca Çanakkale Fabrikası’ndaki ikinci üretim hattının 11 Mart 2008 tarihi itibariyle devreye girdiğini, yeni yatırımla beraber 1.9 milyon ton olan kapasitelerinin 3.8 milyon tona çıkacağını açıkladı.

Ladik, 6 ayda Akçansa ailesine adapte oldu
Mayıs 2007’de Akçansa bünyesine katılan Ladik Çimento’da günlük üretim kapasitesini artırdıklarını vurgulayan Göçmen, “6 ay süren kısa entegrasyon süreci içerisinde yaptığımız modernizasyon yatırımı ile günlük klinker üretim kapasitesini hedeflenen düzeyin üzerine çıkardık. Ladik’in Akçansa yönetimindeki bu ilk yılında fabrikaya önemli bir büyüme ivmesi kazandırmasının yanı sıra fabrikanın tüm teknik parametrelerini kendi standartlarımıza uyumlu hale getirdik. Bir yılda 400 bin ton üretim yapan fabrika, 7 ayda bu rakama ulaştı. Bu yıl sonu için Ladik’te 700 bin ton klinker üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“2008 yılı iyi bir yıl olacağa benziyor”
2006-2007 yıllarını arz ve talebin ithalatla dengelenebildiği yıllar olarak niteleyen Göçmen, ancak çimento sektörünün yüzde 4-5 oranında büyümesi ve iç gelirin yüzde 4-5 oranında artması halinde Türkiye’nin tekrar ihracat yapma ihtiyacını hissedeceğini belirterek, “2007’nin sonlarına doğru inşaat sektörünün düşüş yaparak çizdiği kötü görüntü geleceğe güvenle aşılacak” dedi.

2008 yılı planlarını Çanakkale 2. hat yatırımının satılması, Karçimsa’nın büyümesi, agrega yatırımlarının ve enerji ve atık dönüşüm faaliyetlerinin devam etmesi şeklinde sıralayan Göçmen, “Konuşmak için henüz erken ama 2008 iyi bir yıl olacağa benziyor” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akcansa-kendi-enerjisini-uretecek_60196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!