Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akıllı Ev Teknolojisi ile Yüzde 20 Enerji Tasarrufu

Artık gayrimenkul satış ve pazarlama stratejilerinin bir parçası haline gelen akıllı ev teknolojisi, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, onların enerji gibi alanlarda tasarruf etmesini de sağlıyor.

Referans Gazetesi/Selma ŞENOLrtık gayrimenkul satış ve pazarlama stratejilerinin bir parçası haline gelen akıllı ev teknolojisi, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, onların enerji gibi alanlarda tasarruf etmesini de sağlıyor.

Akıllı mekân çözümleri sunan Cisco Türkiye'nin Genel Müdür Yardımcısı Önder Güler, tüketimi azaltan sistemin aynı zamanda emlak kullanıcılarının farkındalığını da artırdığını ve yüksek enerji faturalarını yönetmelerine imkân tanıdığını söyledi. Akıllı mekânların enerji tüketimini azaltma gerekçelerinden biri de gün ışığı, güneş enerjisi gibi doğal kaynaklarla ilişkili alanların yaratılmasına destek olması. Güler, "Araştırmalar kullanıcıların elektrik faturalarının yüzde 20'ye kadar düşebildiğini gösteriyor. Birleştirilmiş iletişimlerin ve üretim araçlarının bir araya gelmesi, en yüksek işgücü mobilitesi sağlıyor. İş, doğru zamanda ve doğru yerde gerçekleştirilebiliyor. Ofis alanınızı daha etkili bir şekilde kullanabilmek, kullanıcı başına düşen metrekare maliyetini düşürmenize yarar. Bu da akıllı mekân çözümleri ile mümkündür" dedi.

Artan mobil işgücünün her zaman ve her yerde çalışmayı daha esnek kıldığını öne süren Güler, "Seyahat ve alan ihtiyaçlarının azalması, kıt doğal kaynaklara ihtiyacın azalmasıyla sonuçlanıyor. Yani geliştirdiğimiz çözümler insanları sadece daha üretken yapmıyor, binaları da daha etkili kılıyor" dedi. Akıllı mekânların bina ve organizasyona değer sağladığına inanan Güler, organizasyonların rekabetçi ekonomide karşılacakları zorluklara meydan okumalarına yardımcı olduklarını anlattı.

Cisco, mekânlarda her biri ayrı ve farklı şebekeye sahip iletişim, güvenlik ve bina sistemlerini tek IP ağı üzerinde birleştirerek operasyonları basitleştiriyor ve maliyetleri azaltıyor. Önder Güler, "Doğal kaynakların kullanımı ve enerji tüketiminde azalma, daha az kablo ve ağ gibi malzeme kullanma, mobil işgücü sayesinde küçük ofis alanları yaratmak bu teknoloji ile mümkün" dedi.

Akıllı mekânlar fikrinin ortaya çıkması ile, binadaki kablo, boru ve su tesisatının yanı sıra altyapıya network ağı da ekleniyor. Cisco Genel Müdür Yardımcısı Güler, kendilerinin işin temelini bu ağ ile etkileşecek ve bu ağ üzerinden iletişime geçecek şekilde yaptıklarını belirterek "Network üzerinden her şey, herkes internet üzerinden erişilebilir hale geliyor" dedi.

Akıllı çözümler projeleri nasıl etkiledi?
* Isıtma soğutma ve ışıklandırmanın akıllı ağ üzerinden yönetildiği Kanada'daki London Health Sciences Center'da yıllık enerji masrafları yüzde 5 ile 10 arasında düştü.
* Amerika Boston'daki Boston Properties projesinde de enerji giderlerinde yüzde 15-20 arasında düşüş sağlandı.
* İsrail'de Adgar Towers binasında fiyatlar yüzde 100 artarken net kârlılıktaki artış oranı yüzde 25'i buldu.
* ABD Charlotte'ta alışveriş merkezi, otel ve ofisten oluşan Ballantvne Village projesinde işletme giderlerinde SF başına yarım dolar tasarruf edildi. 1-2 dolar arasında giderler azaldı. 3 dolar yeni gelir yaratılırken kiracı sadakati sağlandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akilli-ev-teknolojisi-ile-yuzde-20-enerji-tasarrufu_50005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!