Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Akkuyu'da Nükleer Santrale İzin Vermeyeceğiz"

İTO, ÇHB ve ÇMO, Türkiye'de yapılması planlanan nükleer santrale karşı ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ne Akkuyu'da ne başka yerde, nükleer santrale kesinlikle izin verilmeyeceği belirtildi. Santral yapımına karşı cumartesi eylem düzenleniyor.

bianet.org
"Akkuyu'da Nükleer Santrale İzin Vermeyeceğiz"

"Ellerinde kazmalarla Akkuyu'ya doğru yola çıkan Nükleer reaktör meraklısı politikacı ve müteahitlere dur diyelim"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne  (TMMOB) bağlı İstanbul Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Türk Tabipleri Birliği'ne (TBB) bağlı İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Çevre İçin Hekimler Birliği (ÇHB) Türkiye'de yapılmak istenen nükleer santrallerle ilgili ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. "Mezar Kazıcılarını Durduralım" isimli açıklamada, ne Çernobil Patlaması'nın ne de Japonya'daki nükleer santrallerde meydana gelen patlamaların, hükümetin Türkiye'de santral yapma gayretini engellemediği belirtildi.

"İnsan, doğa ve yaşama bir cürüm"

Grup adına açıklamayı okuyan İTO'ndan Semra Ocak, bilimsel olarak savunulabilir bir yanı olmayan nükleer santralleri kurma çabasının, insan, doğa ve yaşama karşı bir cürüm olduğunu söyledi. Ocak, nükleer santralin zararlarını şöyle açıkladı:

* Nükleer santrallerin atıkları için dünyada hala depolama alanları kurulamıyor.

* Bu atıklar milyonlarca yıl yok olmuyor.

* Çernobil kazası ya da deprem gibi doğal afet sonucu sonrası can kaybı ve çevre kirliği söz konusu.

* Nükleer santrallerin bakım ve güvenlik maliyetleri, kuruluş maliyetlerini aşıyor.

Nükleer santraller yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini söyleyen Ocak, "Birkaç hafta içinde elinde kazmalarla, Akkuyu'da gözlerimizin önünde toplu mezarlarımızla neredeyse eşdeğer olacak nükleer santral kazılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

"Ya cahiller, ya da işlerine geleni saklıyorlar"

Açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Ümit Şahin, Japonya'daki patlamayla ilgili tüm dünyada, resmi kurumlar aracılığıyla bir yanlış bilgi ya da eksik bilgi aktarımı olduğunu söyledi.

"Uzmanlara göre, ortada Çernebol patlamasını aşan bir durum söz konusu ve radyasyon sızıntısının Avrupa'ya kadar yayılmasından korkuluyor"

Çin'in bile santral yapımlarını askıya aldığını söyleyen Şahin, "Başbakan Erdoğan ve bakan Yıldız'ın cahilce açıklamaları ya bu konudan anlamadıklarını gösteriyor ya da işlerine gelmeyen şeyleri saklıyorlar" dedi.

"3.nesilin çalışma prensibi eskileriyle aynı"

bianet'e konuşan Ümit Şahin, 3.nesilin çalışma prensibinin eski nesillerden çok farklı olmadığını söyledi.

"3. nesil diye bir şey yok, sadece güvenlik önlemleri artırılmış ikinci nesilden söz ediyoruz. Çalışma prensipleri tamamen aynı. Japonya'daki sistem de gayet depreme dayanıklıydı. Ama sonuçta bu felaket nükleerde en gelişmiş ülkelerden birinde oldu.

Akkuyu'da 35 sene önce alınan Yer Lisansı'nın hiçbir hukuki geçerliliği olmadığını belirten Şahin, "Lisansı veren kişinin kendisi zaten bunun geçerli olmadığını söylüyor. Çünkü lisans verildiği zaman büyük kazalar yaşanmamıştı. O zamanki kriterler de farklıydı. Zaten bu yer lisansı verme meselesi tamamen kaldırılmalı" dedi.

Taksim'de cumartesi (19 Mart) saat 16:00'da, Galatasaray Lisesi'nin önünde nükleere karşı insan zinciri oluşturulacak.

24 Nisan'da da "Nükleere Karşı Platform", Kadıköy'de bir eylem gerçekleştirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-nukleer-santrale-izin-vermeyecegiz_86362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!