Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aklın Yolu AKM'yi Yıkılmaktan Kurtar

Topbaş'ın "Proje yapılmadan AKM'yi yıkmayacağız. Maalesef burada bir yöntem yanlışlığımız oldu. Bunu kabul ediyorum" demeci yüreğime su serpti. Ve hayalimde tıpkı RFH gibi yerli yerinde duran bir AKM, bitişiğinde Belediye'nin arazisi üzerine inşa edilen küçüklü büyüklü konser, sinema ve sergi salonları, yeraltında birkaç kat otoparkıyla dört

Milliyet Gazetesi/Meral TAMER
Aklın Yolu AKM'yi Yıkılmaktan Kurtar

opbaş: "Proje yapılmadan AKM'yi yıkmayacağız. Maalesef burada bir yöntem yanlışlığımız oldu. Bunu kabul ediyorum"

Geçen hafta Londra'nın AKM'si diyebileceğimiz Royal Festival Hall'de (RFH) 2 yıllık restorasyonun ardından ilk kez konser izledim. İngiliz gazetelerinde restorasyonla ilgili haberleri okudukça, ortaya nasıl bir şey çıkmış diye pek merak ediyordum. Öyle ya inşaat tam 2 yıl sürmüş, 100 milyon pound harcanmıştı...
Londra Filarmoni'nin 75. yılının kutlandığı konser için RFH'ye gittiğimde o da ne? Yerdeki halıların renkleri, desenleri bile aynı. Duvarlar aynı. Localar aynı. Sadece piyanoyu taşıdıkları platform değişmiş gibi!
Başlangıçta bir düş kırıklığı ve intikal zorluğu geçirdiğimi itiraf etmeliyim. Ardından da nasıl akıl edemedim diye hafif bir utanç...
Meğer o eski suratlı halıların tıpatıp aynısını dokutabilmek, merdiven korkuluğundan akustik panolara eskisiyle aynı tekstürde çok benzeri materyalleri ürettirebilmek için 2 yıl uğraşmışlar ve o kadar para harcamışlar! Binanın kimliği bozulmasın diye tabii...

RFH/AKM benzerliği
Benim RFH'da konser izlediğim saatlerde Ankara'da AKM'nin yıkımını da öngören İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'yle ilgili yasa tasarısı, komisyondan geçti, şimdi TBMM'de onay bekliyor. Tasarı AKM'yi yıkma kararını Kültür Bakanlığı'na bırakıyor.
RFH'nın temeli 1948'de atılmış, ilk konser 1951'de sahnelenmiş.
Yıllar geçip de ihtiyaç doğdukça yanına daha küçük yeni konser salonları, bir sergi salonu, sinema ve kitapçılar eklenmiş.
AKM'nin temeli RFH'dan 2 yıl önce, 1946'da atıldı. Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi AKM de, RFH da 1950'lerin yalın ve işlevsel mimari anlayışının tipik örnekleri.
Bizim AKM'nin hikayesi uzun tabii. Büyük tartışmalardan sonra ancak 1969'da ilk kez perdelerini açtığında dünyanın 4., Avrupa'nın 2. büyük sanat merkeziydi. 1970'de yandı, 1978'de yeniden açıldı.
RFH, İngiltere'de 1988'de yapılan bir sıralamada Savaş Sonrası Kamu Yapıları listesinde birinci seçilmiş. Avrupa çapında bir sıralama yapılsa eminim bizim AKM de dereceye girer.

Topbaş'tan özeleştiri

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün "Proje yapılmadan AKM'yi yıkmayacağız" demiş ve eklemiş: "Maalesef burada bir yöntem yanlışlığımız oldu. Bunu kabul ediyorum. Bilgilendirme eksikliğinden kaynaklanan karşılıklı güven eksikliği oluştu.
Tabii ki proje bitmeden, tartışılmadan burası yıkılmaz. 'Yıkalım, sonra düşünelim' anlayışında değiliz. Yapılacak olan gerçekten değecek bir şeyse yıkılır, yapılır. Yoksa daha berbat bir şey çıkacaksa, böyle bir mantığımız yok.
Benim arzum, orada bizim arazimizi de içine katarak bir opera binası, kültür merkezi olarak altında otoparkıyla, her şeyiyle yeterli, güzel bir simgesel yapı. Ama bu proje uluslararası yarışmaya çıkmalı. Buranın proje yarışmasını yapmaya talibiz." (Radikal/Yeni Şafak)
Bu demeç benim yüreğime su serpti. Ve hayalimde tıpkı RFH gibi yerli yerinde duran bir AKM, bitişiğinde Belediye'nin arazisi üzerine inşa edilen küçüklü büyüklü konser, sinema ve sergi salonları, yeraltında birkaç kat otoparkıyla dört dörtlük bir kültür kompleksi canlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aklin-yolu-akmyi-yikilmaktan-kurtar_56879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!