Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP’nin 2-B’si Yılan Hikayesi

Hükümetin ‘satış yok’ savunmasına karşın, orman alanı dışına çıkartılmış arazilerin satışına zemin hazırlayacak içeriğe sahip olan yasa, CHP tarafından gelecek hafta daha önce benzer bir düzenlemeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek.

Taraf Gazetesi
AKP’nin 2-B’si Yılan Hikayesi

AKP’nin ilk günden bu yana 25 milyar dolarlık kaynak yaratmak için göz diktiği 2-B arazileriyle ilgili yeni yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasından sonra gözler yine Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi. Hükümetin ‘satış yok’ savunmasına karşın, orman alanı dışına çıkartılmış arazilerin satışına zemin hazırlayacak içeriğe sahip olan yasa, CHP tarafından gelecek hafta daha önce benzer bir düzenlemeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek.

AKP, tıpa tıp aynı içerikte olmasa da 2-B arazileriyle ilgili yeni yasayı ise geçen ay, muhalefetin itirazlarına rağmen TBMM’den geçirdi. Cumhurbaşkanı Gül de tepkileri görmezden gelip yasayı geciktirmeden onayladı. AKP’nin Tapu Kanunu’na son dakikada eklediği madde, kamuoyunda 2-B olarak bilinen orman niteliğini yitirmiş arazilerin satışını öngörmemekle birlikte, ona zemin hazırlayan içerikte görüldü.

Anayasa Mahkemesi’nin Sezer’in başvurusu üzerine iptal ettiği yasa ile şimdiki satışa hazırlık yasası teknik içerik olarak farklı olsa da Anayasa Mahkemesi’nce onaylanacağı kesin değil. Bu arada hükümetin, satışa alt yapı olarak görülen yasa yürür-lüğe girdiği için bir süre sonra açıkça satışı imkan veren yasal ve anayasal değişikliği günde-me getirmesi de sözkonusu olabilecek.

Gelir 10 milyar dolara düştü

Başbakan Erdoğan 2007 seçimlerinden önce ‘gerginlik olmasın’ diye gündeme getirmeyi ertelediklerini söylediği 2-B satış gelirini 60 milyar dolar olarak göstermişti. Son dönemde bu rakam 10 milyar dolara kadar düştü. 2-B’ler yasası önce dönemin Cumhurbaşkanı Sezer’in vetosuna çarpmıştı. AKP, direnip yeniden düzenlemeyi yasalaştırınca Sezer, bu kez Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. Anayasa Mahkemesi de 2005’te satışa ilişkin yürümeyi durdurdu, ardından ilgili maddeleri iptal etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akpnin-2-bsi-yilan-hikayesi_66409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!