Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aksaray Metro Bağlantısının Üstü Hamam, Altı Metro Olacak

Taksim Metrosu’nu Aksaray’da birleştirecek projede tarihi eser sorunu çözüldü. Anıtlar Kurulu’nun da kabul ettiği kararla metro, tarihî hamamın alt

Zaman
Aksaray Metro Bağlantısının Üstü Hamam, Altı Metro Olacak

b>Taksim Metrosu’nu Aksaray’da birleştirecek projede tarihi eser sorunu çözüldü. Anıtlar Kurulu’nun da kabul ettiği kararla metro, tarihî hamamın altından geçecek.

Osmanlı dönemine ait hamam kalıntılarının çıkması üzerine inşaatı durdurulan Hafif Metro ile İstanbul Metrosu’nu Aksaray’da birleştirecek projede çözüme ulaşıldı. Anıtlar Kurulu’nun da kabul ettiği karara göre bölge ‘üstü hamam–müze, altı metro’ olarak düzenlenecek. 3 yıl aradan sonra yeniden başlayan çalışmalar tamamlandığında 700 metrelik bağlantı hattı, Osmanlı dönemine ait hamam kalıntılarının altından geçmiş olacak.

Taksim–Yenikapı Metrosu ile Aksaray–Esenler Hafif Metrosu’nu buluşturacak bağlantı hattının kazı çalışmalarına 2001 yılında Aksaray’dan başlanmıştı. Ancak kazılarda bir süre sonra Bizans döneminden kalma tarihî eserler ile Osmanlı dönemine ait hamam kalıntıları ortaya çıkmıştı. Bu gelişme üzerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (Anıtlar Kurulu) aldığı kararla çalışmayı durdurmuş, Büyükşehir Belediyesi’nden yeni bir proje istemişti. Kurul, belediyenin eserleri başka bir yere taşıma teklifini de kabul etmemişti. Bu gelişme üzerine Büyükşehir Belediyesi, hattın tarihî eserlerin altından geçecek şekilde yeni bir proje hazırladı ve kurula sundu. Kurul, geçtiğimiz günlerde bu projeyi kabul edince çalışmalar da yeniden başlamış oldu.

Yeni projede tarihî eserler bulundukları yerde kalacak ve Anıtlar Kurulu’nun isteği doğrultusunda koruma altına alınıp sergilenecek. Böylece projenin üstü hamam, altı metro olacak. Bu gelişmeden sonra gözler, yine Anıtlar Kurulu tarafından durdurulan ve uzun zamandır bekleyen İstanbul Metrosu’nun Taksim–Yenikapı hattının Haliç geçiş köprüsüne çevrildi. Ulaşımda raylı sistemlere büyük önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kendisinin de Haliç geçişi ile ilgili bir köprü projesi olduğunu ve kurula sunmayı planladığını açıkladı. Buna göre, tasarlanan yeni köprü camdan olacak. Tasarımında bizzat Başkan Topbaş’ın da katkıda bulunduğu cam köprü projesinde, çelik ve cam karışımı şeffaf bir köprü düşünülüyor. Projeyi sır gibi saklayan Başkan Topbaş, hayalinin gerçekleşmesi durumunda İstanbul’un turist patlaması yaşayabileceğini iddia ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aksaray-metro-baglantisinin-ustu-hamam-alti-metro-olacak_12114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!