Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akşehir Gölü Bitti, Arazi Tartışması Bitmedi

Konya'da, Akşehir Gölü'nün kıyı kenar çizgisi dışında kalan arazi sahiplerine yönelik açılan ve 10 yıldır süren 2 bin davadan bin 179'una ''ret'' kararı çıktı.

Zaman Gazetesib>Konya'da, Akşehir Gölü'nün kıyı kenar çizgisi dışında kalan arazi sahiplerine yönelik açılan ve 10 yıldır süren 2 bin davadan bin 179'una ''ret'' kararı çıktı.

Akşehir Gölü ve çevresinde Osmanlı dönemine kadar dayanan süreçte, birçok köylü, ürünlerini ektiği arazilerinin tapusunu devletten aldı.

Aradan geçen uzun yıllar sonra, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1992 yılında Akşehir Gölü çevresi, 1. derecede sit alanı ilan edildi.

Ardından Kıyı Kanunu gereğince çizilen kıyı kenar çizgisinin, göl tarafında kalan kısmında kanunlara göre özel mülkiyet olamayacağı ilkesinden hareketle Hazine, göl çevresindeki 18 köy ve beldeyi içine alan 2 bin tapulu araziye, 1997 yılında tapu iptali davası açtı. 2006 yılında sonuçlanan 2 bin kişiye açılan davada, bin 179 kişinin tapusunun, göl kıyı kenar çizgisinin göl kısmında olduğu gerekçesiyle iptaline karar verildi.

Davada, göl kenarındaki arazileri kullanan vatandaşların, davanın kesinleşmesiyle arazilerini terk etmelerine, mahkeme masraflarını da ödemelerine karar verildi.

Köylünün İddiası
Sorkun köyünde yaşayan ve tarlasının sit alanında kalmasıyla mağdur olduğunu ileri süren çiftçilerden Mehmet Kadıoğlu, 5 kuşak gerideki büyük dedesinin Osmanlı Devleti'nden, kendisinin de Tapu Kadastrodan aldığı tapuları olduğunu, buna rağmen yıllardır kullandığı geçim kaynağı olan tarlaları terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Yaklaşık 10 yıldır mahkeme yollarını aşındırdıklarını belirten Kadıoğlu, şunları kaydetti:

''Akşehir Gölü kurudu, gölde suya rastlamak çok zor. Göl bitince balıkçılık da kamışçılık da kalmadı. Göl kenarında arazisi bulunan vatandaşların ellerinden tarlaları da giderse zor duruma düşecekler ve göçler başlayacak. Kot farkının daha da düşürülmesini istiyoruz. Kot farkı düşürülürse yani sit alanı daraltılırsa çoğu çiftçinin arazisi kıyı çizgisi dışında kalmış olacak ve arazisi kurtulmuş olacak. Resmi tapulu arazilerimizi bedelsiz terk etmemiz isteniyor. Tarlamızın bedelleri de ödenmiyor. Yetkililerin bu konuyu bir an önce çözüme kavuşturmasını, mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.''

Mahkeme kararı ile tapu belgeleri iptal edilen vatandaşların bir hak iddia edebilmeleri için yasa çıkması gerektiğini belirten yetkililer, mahkeme kararı ile alınan yerlerin iadesinin, yine bir başka yasal düzenleme ile sağlanabileceğini belirtti.

Milletvekili Devrede
AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise benzer sorunun çözümü için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanmış, ancak TBMM'ye henüz sunulmamış Kıyı Kenar Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören bir yasa tasarısı taslağı bulunduğunu, bu taslağa Akşehir'deki sorunların çözümünü sağlayacak ifadeler eklettiklerini belirtti.

Bu tasarının henüz TBMM'ye sunulamadığını belirten Erdem, ''Bu yüzden sorunun çözümü için konuyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yapacağız. Sorun çözülemezse çözüm için konuyu Bakanlıklar ve Başbakanlık düzeyinde ele alacağız'' diye konuştu.

Nasrettin Hoca'nın maya çaldığı göl olarak da bilinen Akşehir Gölü, son yıllarda kamuoyunun gündemine, su seviyesinin ciddi şekilde azalmasıyla gelmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aksehir-golu-bitti-arazi-tartismasi-bitmedi_51699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!