Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akşehir Gölü Tamamen Kurumak Üzere

Akşehir Gölü Tamamen Kurumak Üzere

bianet.org
Akşehir Gölü Tamamen Kurumak Üzere

b>Akşehir Gölü'nde derinlik yarım metreye düştü. Kaynakların önüne göletler yapılınca, kalan tek kaynak, kanalizasyondaki çökertme yoluyla elde edilen su. Ziraat mühendisi Ercan, "Gölde hiçbir canlı kalmadı. Yakında haritadan silmek gerekecek" dedi.

Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı göl olarak tanınan Akşehir Gölü, son 10 yılda yaklaşık 10 kat küçüldü; su derinliği de 17 metreden yarım metreye kadar düştü. Akşehir İlçe Tarım Müdürü Bahri Karaman, gölün son yılların en kötü durumunda olduğunu kaydetti; şu anda gölü besleyen tek kaynağın Akşehir kanalizasyonundaki çökertme yoluyla elde edilen su olduğunu söyledi.

Ercan: Yakında gölü haritadan silmek gerekir
İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisi İzzet Ercan da, göl çevresindeki köy ve kasabaların 10 yıl öncesine kadar geçimini gölden sağlarken, şimdi gölde hiçbir canlının yaşamadığını söyledi. "Eskiden gölde bol miktarda sazan ve turna balığı bulunuyordu. Yıllık yağış miktarının düşmesi, gölü besleyen kaynakların önüne göletlerin yapılması, dağlarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları sebebiyle kar ve yağmur sularının bu ağaçlar tarafından tutulması ve göle ulaşmaması sonucu gölümüz hızla kurudu. Eğer bu durum böyle giderse yakında Türkiye haritasını değiştirmek, Akşehir Gölü'nü haritadan silmek gerekir."

Karaman: Göl mikroklima görevi görüyordu
Bahri Karaman, "Akşehir Gölü, çevresindeki yerleşim alanları ve meyve bahçeleri için mikroklima görevini yapmaktadır. Gölün tamamıyla kuruması sonucu patent alınan dünyaca ünlü Akşehir Kirazı da aroma ve lezzet kaybına uğrayacaktır" dedi.

"Yılda yaklaşık 15 bin ton üretilen ve bunun 9 bin tona yakını yurt dışına ihraç edilen Akşehir kirazı, gölün kurumasıyla kalitesinden çok şey kaybedecektir. Bu durum da Akşehir ve çevresi için önemli bir gelir kaybına yol açacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/aksehir-golu-tamamen-kurumak-uzere_39031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!