Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alarko, Artık Türkiye'de Enerji Yatırımı Yapmayacak

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, enerji sektöründe artık Türkiye'de yatırım yapmayacaklarını belirterek, enerji sektöründeki bürokr

Dünyab>Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, enerji sektöründe artık Türkiye'de yatırım yapmayacaklarını belirterek, enerji sektöründeki bürokrasinin kendilerini yorduğunu bu nedenle de Fransız ortakları Sodete Nationale D'Electricite et Thermigue (SNET) şirketinin Türkiye'de yatırım yapmak istemediğini söyledi.
Enerji sektöründeki yeni yatırımları Kuzey Afrika Ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya gibi ülkelere yapacaklarını açıklayan Yavrucu, "Burası bizim ülkemiz, tüm yatırımlarımızı burada yapmak isteriz. Ama bürokrasi Fransız ortağımız SNET firmasını yıldırdı. SNET firmasını Türkiye'de yatırım yapma konusunda ikna edemiyoruz" dedi.

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, enerji sektöründe artık Türkiye'de yatırım yapmayacaklarını söyledi. Yavrucu, enerji sektöründeki bürokrasinin kendilerini yorduğunu belirterek, Fransız ortakları Sodete Nationale D'Electricite et Thermigue (SNET) şirketinin bu nedenle Türkiye'de yatırım yapmak istemediğini ifade etti..

Enerji sektöründeki yeni yatırımları Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya gibi ülkelere yapacaklarını açıklayan Yavrucu, "Burası bizim ülkemiz, tüm yatırımlarımızı burada yapmak isteriz. Çünkü, bütün varlığımız Türkiye'de. Yeni yatırım yapacaksak burda yapıp istihdama ve ülke ekonomisine katma değer sağlamak isteriz. Ama, Türkiye'deki bürokrasi Fransız ortağımız SNET firmasını yıldırdı. SNET firmasını Türkiye'de yatırım yapma konusunda ikna edemiyoruz. SNET firmasının yetkilileri, `bürokratik engellere tahammülleri olmadığını, bir ileri iki geri giderek mesafe almanın zor olduğunu' ifade ediyorlar. Bu nedenle enerji sektöründeki yeni yatırımlarımızı enerji sektöründeki bu sorunlar çözülünceye kadar yurtdışında sürdüreceğiz" dedi.

Yurtdışına yatırım

Türkiye'nin enerji politikası belli olmadan ortaklarının burada yatırım yapmayacaklarını net bir şekilde açıkladığını vurgulayan Yavrucu, enerji sektöründe büyümeyi planladıklarını ancak bu büyümenin yurtdışında olacağını söyledi. Yavrucu, Alarko Holding içinde enerji sektörünün payını artırmayı planladıklarını da ifade etti. Kırklareli doğalgaz santralının inşaatını bitirdiklerini belirten Yavrucu, 75 MW'lık bu santralın devreye girmesi için Enerji Bakanlığı'nın enerji nakil hatlarını yapmasını beklediklerini söyledi.

Herkes zan altında bırakıldı

Hidroelektrik santrallar (HES) konusunda yapılan spekülasyonların çok yanıltıcı olduğunu vurgulayan Yavrucu, "Türkiye'de genelleme yapmaktan kendimizi hiç alıkoyamıyoruz. Yani bizde ya hep siyah ya hep beyaz var, peki griler hiç yok mu? Belki bu da bir genelleme olacak ama bence hayatın yüzde 70'i gri. Ama maalesef Türkiye'de birilerinin yaptıklarından herkes sorumlu tutuluyor. HES'ler konusunda yapılan açıklamalar da böyle oldu. Bütün santral sahipleri zan altında bırakıldı. Alarko olarak bu suçlamaların hiçbirini kabul etmiyoruz, üzerimize almıyoruz. Çünkü o suçlamaların hiçbirini haklı çıkaracak bir uygulama yok bizde" diye konuştu.

İşletme hakkı devirleri yapılmalı

İşletme hakkı devirlerine ilişkin ihalelerin 1996'da yapıldığını, ama hâlâ devir işlemlerinin gerçekleştirilmediğini vurgulayan Yavrucu, "Termik santrallar ve HES'ler için en uygulanabilir özelleştirme yöntemi işletme hakkı devridir. Bu nedenle bu devirlerin bir an önce yapılması gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin genç nüfusuna istihdam yaratması için yüzde 5-6 büyüme hızıyla devam etmek zorunda olduğunu vurgulayan Yavrucu, "Bu büyümenin gerçekleşmesi için sanayinin gelişmesi gerekiyor. Sanayinin ana hammaddesi de enerjidir. Ama, Türkiye eğer enerji konusunda bugünkü kararsız tutumunu sürdürürse, yatırımların önünü açmazsa, mevcut özelleştirmeleri hızlandırmazsa 2006 yılında elektrik enerjisi açığıyla karşı karşıya kalacak. Bugün hâlâ buna tedbir alabilme imkanı var ama yarın yok. Yanlışların üzerine gidilmesi gerekiyor ama ağaç yerine tüm orman yakılırsa olmaz. Yaralı ağaçları ayıklayıp ormanın sağlıklı hale getirilmesi gerekiyor" görüşlerini dile getirdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/alarko-artik-turkiyede-enerji-yatirimi-yapmayacak_7257.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!