Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Albayrak, GYO'dan Sonra İki Halka Arz Düşünüyor

Albayrak Grubu Başkanı Mustafa Albayrak, ertelenen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) halka arzının, borsadaki büyük kayıplara rağmen en geç ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini ve ardından iki şirketi daha İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) sokacaklarını söyledi.

Referans Gazetesilbayrak Grubu Başkanı Mustafa Albayrak, ertelenen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) halka arzının, borsadaki büyük kayıplara rağmen en geç ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini ve ardından iki şirketi daha İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) sokacaklarını söyledi. Albayrak Grubu içinde inşaat, emlak ve medya sektörlerinden sorumlu olan Mustafa Albayrak, genel durumdan umutlu olduğunu vurguladı ve "Mevcut piyasa koşullarını çok kötü görmüyorum" dedi. Albayrak'ın verdiği bilgilere göre, GYO'nun ardından Trabzon Limanı ve traktör fabrikası Tümosan halka açılacak.

Albayrak, planlanan yüzde 49 oranındaki GYO halka arzının, Sermaye Piyasası KurulU'nun (SPK) onayına bağlı olarak, bu yıl birinci ya da ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini söyledi. Albayrak, yapacakları GYO arzının daha çok konut varlıklarından oluşacağını ve muhtemelen piyasadaki üçüncü ya da dördüncü büyük GYO olacağını belirtti.

Liman ve traktör sırada

Ahmet Albayrak'ın 1952 yılında kurduğu şirket, şimdi kendi yönlendirmesi altında, ailenin yedi kardeşten oluşan ikinci kuşağı tarafından yönetiliyor. Albayrak Grubu taşımacılık ve atık madde yönetimi alanlarında da faaliyek gösteriyor. Ayrıca Trabzon Limanı'nın işletmecisi olan Albayrak Grusbu, traktör de imal ediyor. "GYO'dan sonra 2009'da Trabzon Limanı ve traktör fabrikası Tumosan'ın halka arzını düşünüyoruz" diyen Albayrak, medya sektöründeki hisselerini satmayı düşünmediklerini kaydetti. Albayrak, "Medyayı çok seviyoruz; ona kimseyi ortak etmek istemiyoruz" dedi.

Geçen yıl 750 milyon dolar gelir kaydeden Albayrak Grubu'nda Yeni Şafak gazetesi ve büyütmeyi planladıkları bir de TV kanalı var. Albayrak, yakında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılacak olan müzik-eğlence kanalı Kral TV ile de yakından ilgilendiklerini söyledi.

Albayrak Grubu, bu arada iki önemli sektöre, enerji ve savunma alanlarına girmeye hazırlanıyor ve bu amaçla ortaklık konusunda bazı yabancı şirketlerle görüşmeler sürdürüyor. Albayrak enerji şebekeleri ve rüzgar enerjisi ile termik santrallar için açılacak ihalelerle ilgili. NATO'nun ikinci büyük ordusuna ve 4 milyar doları aşan yıllık savunma bütçesine sahip olan Türkiye'de savunma ekipmanı üretimi için Albayrak'ın ortak girişim planları da var. Mustafa Albayrak bu konuda, "İkisi İspanyol olan yabancı firmalarla görüşüyoruz. Bu yıl kesinleşir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/albayrak-gyodan-sonra-iki-halka-arz-dusunuyor_59277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!