Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Albayraklar Bağdat'a girdi

Albayraklar Grubu, önce Bağdat, ardından da Kerkük'e Türk hastanesi yapacaklar. Grubun yan kuruluşlarından Sistem İnşaat, Başbakanlık Fonu'ndan

Hürriyet
Albayraklar Bağdat'a girdi

b>Albayraklar Grubu, önce Bağdat, ardından da Kerkük'e Türk hastanesi yapacaklar. Grubun yan kuruluşlarından Sistem İnşaat, Başbakanlık Fonu'ndan yaptırılacak iki hastane için 2.5 milyon dolarlık teklif verdi.

Irak'a hastane yapılması önerisi, Hükümetin asker gönderme tezkeresi öncesinde nabız yoklamak için bölgeye gönderdiği AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'den gelmişti. Kendisi de doktor olan Çömez, başta Bağdat Hastanesi'nin temel atma töreni olmak üzere çeşitli görüşmelerde bulunmak için bugün Sağlık Bakanlığı ve Kızılay yetkilileriyle birlikte tekrar bölgeye gidecek. Çömez, Türk hükümetinin yaptıracağı hastaneler için Dışişleri Bakanlığı'nın birçok müteahhit firma ve Türk Müteahhitler Birliği'ne yazı gönderdiğini, en düşük teklifin ise Sistem İnşaat'tan geldiğini bildirdi.

Sistem İnşaat'ın oradaki prezantasyon ve altyapı çalışmaları için düşük teklif vermiş olabileceğini ifade eden Çömez, Hürriyet'e, ‘‘Başbakanlık Fonu'ndan karşılanacağı için ihale açılmadı. Ancak Dışişleri Bakanlığı birçok firmaya yazı yazarak konuyu bildirdi. Bu firmalar arasında en düşük teklifi Sistem İnşaat verdi. Denetimi ise Türk Bayındırlık ve Sağlık Bakanlıklarının yanısıra Irak'taki ilgili bakanlıklar yapacaklar’’ açıklamasında bulundu.

Bağdat Oteli'ndeki son patlamanın planlarını erteleyeceğini ummadığını belirten Çömez, ‘‘Biz sivil çalışma yapıyoruz. O yüzden fazla önemsemiyorum’’ diye konuştu.

Uluslararası Müteahhitler Birliği Başkanı Nihat Özdemir ise kendilerine bu yönde bir teklif geldiğini ancak güvenlik sorunları ve dikkatli hazırlanan proje olmadığı için birliğe bağlı firmaların sıcak bakmadığını söyledi. Özdemir, ‘‘Irak'ta öncelik yeniden yapılanma değil güvenlik olmalı’’ dedi.

İngiliz Müteahhitler Birliği ile başta Irak olmak üzere üçüncü ülkelerde yapılacak işler için işbirliği anlaşması imzaladıklarını hatırlatan Özdemir, şunları söyledi: ‘‘İngiltere Irak'ta taraf. Bize anlattıklarına göre Irak'a gönderdikleri bir kişi için beş de güvenlik elemanı gönderiyorlarmış. Biz de Irak'taki büyük projelerle ilgiliyiz. Toplantılara katılıyor, kararlar alıyoruz. Ancak bugüne kadar bölgeye bir kişiyi bile gönderemedik. Irak'ta yeniden yapılanmadan önce güvenlik sorununun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bölgedeki durumdan endişe duyuyoruz.’’

TEMEL CUMA GÜNÜ

Bağdat'taki Türk hastanesinin temeli bu cuma atılıyor. Kerkük'teki hastanenin temeli ise bir ay sonra atılacak. İçerisinde ameliyathane, doğumhane ve polikliniklerin olacağı 50 yataklı iki hastanenin inşaat başladıktan 4 ay sonra tamamlanması planlanıyor. Çömez, hastanenin hangi koşullarda çalışacağına o günkü şartlar doğrultusunda Türk tarafının karar vereceğini belirtirken, işletmenin Türk Hükümeti'nce yapılması durumunda bölgeye Türk doktorların da gidebileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/albayraklar-bagdata-girdi_6489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!