Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aliağa'da İsyan

İzmir’in Aliağa İlçesi, Yenişakran Mahallesi, Bozburun Mevkisi’nde yapımı planlanan yat limanı projesi mahalle sakini bir grup tarafından protesto edildi.

yapi.com.tr
Aliağa'da İsyan

DHA'nın haberine göre, Bozburun mevkisinde bir araya gelen mahalle sakinleri, doğal güzelliği bozacağını iddia ettikleri yat limanının deniz içi ve çevresindeki doğal yaşama da zarar vereceği gerekçesiyle denize siyah çelenk bıraktı. Burada bir süre ’Doğaya evet, marinaya hayır’ sloganları atan grup, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanmasına da tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklaması yapan, İnci Köseoğlu, projenin onaylandığı alanın Yenişakran mahallesinde denize girilebilecek en güzel koylardan birisi olduğunu ifade etti. Burasının aynı zamanda balıkların yumurtlama alanı ve yavru balıkların barındığı bir alan olduğunu ileri süren Köseoğlu, "Bozburun’daki bu eşsiz doğal koya 136 bin metrekare beton dolduracaklar. Biz yat limanın yapılacağı yerin burası olduğunu internetten tesadüfen gördük" dedi.

Balık nesli tükenecek

Bölgedeki doğal güzelliğin kaybolmasına razı olmadığını belirten Köseoğlu, "Kıyıdan adaya kadar 400 metre uzunluğunda beton dökülerek yapılacak olan yat limanı dalga kıran ve yüzer iskeleleri ile birlikte Yenişakran Körfezi’nin girişini kapatacak. Bu da zamanla körfezin su ve oksijen sirkülasyonu bozacak, su altı canlıları ve balık nesli tükenecek ve zaten Aliağa’dan gelmekte olan sanayi atıklarını, denizin kendi hareketi ile temizlenmesi engellenecek, deniz ölü denize dönüşecektir. Balıklarıyla ünlü Yenişakran ve Çandarlı’da, balıkçılık artık bir tarih olacaktır.  Yenişakran sakinleri olarak yıllardır kullandığımız, Yenişakranın en güzel koyu olan, böylesine doğal, canlı çeşitliliğinin olduğu ve halkın kullanımına açık olan Yenişakran Bozburun koyunun beton dolgu ile doldurularak yat limanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Şayet bölgede bir yat limanı ihtiyacı var ise, öncelikle bölgede daha önceden mevcut olan yat limanlarının kapasitelerinin artırılmasını, Aliağa merkezde ihtiyacın olduğu başka bir bölgenin değerlendirilmesini, doğal hayatın devamlılığının sağlanması için, Yenişakran Yat Limanı projesinin ve ÇED raporunun acilen iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aliagada-isyan_124744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!