Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi Koruma Projesine Tepki

Allianoi’nin mil tabakası örtülerek korunması yönündeki öneri uzun süredir kentin sular altında kalmasına karşı savaş veren çevreci avukatların ve Allianoi Kazı Heyeti’nin tepkisine neden oldu.

NTV-MSNBCb>Allianoi’nin mil tabakası örtülerek korunması yönündeki öneri uzun süredir kentin sular altında kalmasına karşı savaş veren çevreci avukatların ve Allianoi Kazı Heyeti’nin tepkisine neden oldu.

Kentin mille kaplanarak korunamayacağı ve zamanla yok olacağı görüşünde olan heyet, bu önerinin yanlış olduğunu ve geri çekilmesini istedi.

Bergama’daki Allianoi antik kentinin sular altında kalmaması için uzun süredir verilen mücadele sonunda gelen öneri, Allianoi kazı heyetini şaşırttı. Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü’nden gelen, kentin mille örtülerek 17 metre suyun altında korunma önerisini heyet, bir tür oyalama olarak değerlendirdi.
Allianoi Girişim Grubu Sözcüsü Avukat Ali Arif Cangı, “Bu öneriyi biz sorunu çözme değil şavuşturma yönünde ileri sürülmüş bir öneri olarak görüyoruz. İşin ilginç yanı bu öneriyi tarihsel ve kültürel değerleri korumakla yükümlü olan Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü DSİ’ye sunuyor. DSİ de bunu kabul ediyor” diye konuştu.
Mille kaplanarak kentin korunmasının mümkün olmadığını belirten uzmanlar, böyle bir uygulamayla bu kültür mirasının yok olacağından endişeli. Cangı, “Mille kaplanmanın anlamı şudur: Sular altında kalacak, mille kaplandığı zaman suyun oluşturacağı tahribatın önlenmesi gibi bir amaç var. Ama uzmanlar öyle demiyor. Arkeolog Ahmet Yaraş’a göre, bu süre içinde 12-15 metre alüvyonlarla dolacak burası, daha sonra bunun kazınıp antik kalıntılara ulaşılması mümkün değil. En basit anlatımla bu gerçekçi değil” dedi.
7 Mayısta bu işlemin iptali için yargı sürecini başlatacak heyet, öneriyi sunan Kültür Bakanlığını da yanında olmaya çağıracak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-koruma-projesine-tepki_25704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!