Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alpu’ya Yapılmak İstenen Termik İçin Yedinci İhale

Arkeolojik sit alanı olarak koruma altında olan ve “hububat ambarı” olarak bilinen Alpu Ovası’na yapılmak istenen termik santralın yedinci ihalesi bugün gerçekleşecek

yapi.com.tr
Alpu’ya Yapılmak İstenen Termik İçin Yedinci İhale

31 Mart yerel seçimleri öncesi tepkiler üzerine iptal edildiği söylenen Alpu Termik Santrali için bugün yedinci kez ihaleye çıkılacak.

EÜAŞ’ın termik santrallar konusunda izlediği, izin süreçlerinin kurum tarafından tamamlanması sonrasında yapımının ihale yoluyla özel firmalara devredilmesi yöntemi Alpu’da işe yaramadı ve ihale altı kez ertelendi. Şirketler Eskişehir halkının büyük direniş gösterdiği, tüm idari işlemlere karşı dava açtığı ve çoğunu da kazandığı santralın yapım ihalesine teklif vermediği ihale süreci tamamlanamadı.

"İptal edin"
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, erteleme kararlarında iktidarın son seçimlerde Eskişehirlileri karşılarına almamasının da etkili olduğunu söyledi. İhaleye katılmak isteyen yatırımcıların da hem ekonomik gidişat hem de halkın direnci karşısında teklif vermekten çekindiğini ifade eden CHP’li Çakırözer, santralın yapımının tamamen iptal edilmesi çağrısında bulundu. Eskişehirliler’in zehir saçacak termik santralı istemediğini belirten Çakırözer, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bakın Alpulu çiftçi kadınlar, köylüler ayakta, artık isyan ettiler, sokaklara döküldüler, verimli Alpu Ovamızda sağlıklı üretim yapmak istiyorlar. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerinden 10 gün önce, Alpu Ovasının koruma altına alındığını açıkladı. Termik santraldan vazgeçildiğinin sinyalini verdi. Çiftçilerimize verdiğiniz bu sözü tutun. Zehir saçacak, yurttaşlarımızı kanser riski ile karşı karşıya bırakacak, temiz havamızı, verimli topraklarımızı yok edecek zehir santralı inadınızdan artık vazgeçin. Daha önce bunun örnekleri yaşandı, mesela Tekirdağ’da halkı dinlediler ve projeden vazgeçildi.

Gelin, zehirli termik santral yerine yeni ve temiz teknolojiler kullanılarak rüzgardan, güneşten enerji üretelim. Sadece Eskişehir’imizi değil Türkiye’nin dört bir yanındaki yurttaşlarımızı derinden kaygılandıran zehir santrallerinden vazgeçin.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/alpuya-yapilmak-istenen-termik-icin-yedinci-ihale_173606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!