Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Altı Lira Uğruna Yazık Ediyorlar

Dere ve yol kenarlarına moloz atılması Kocaoğlu’nu kızdırdı. Kocaoğlu, bu atıkların, bir kamyonetten 6 lira alınan özel döküm alanlarına dökülmemesine tepki gösterdi.

Milliyet Ege
Altı Lira Uğruna Yazık Ediyorlar

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inceleme gezilerine devam etti. Kocağlu, Güzelbahçe’ye de gitti, Çamlıçay Deresi’ni dolduran moloz yığınlarını görünce sert tepki gösterdi. Kocaoğlu, su akışının engellendiğine, şiddetli yağışlarda ciddi sel tehlikesine davetiye çıkarıldığına işaret etti. Kocaoğlu, “Çok büyük maliyetleri göğüsleyerek, kentin farklı bölgelerinde moloz döküm alanları belirledik. Bu alanlarda aldığımız ücretleri de çok düşük tuttuk. Buna rağmen hala eski alışkanlıkların sürdürülerek molozların dere yataklarına dökülmesi, bu kente kötülük etmektir. Biz yoğun yağışlarda sel tehdidi yaşamayalım diye hem altyapıyı güçlendiriyor hem de dere yataklarını ıslah ediyoruz. Bu çabalarımıza vatandaşlarımızın da katkı koymasını beklemek en doğal hakkımız” diye konuştu.

Dört özel saha oluşturuldu

Büyükşehir Belediyesi de kentte dört yasal moloz döküm alanı bulunduğunu açıkladı, şu bilgileri verdi: “Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından kullanıma sunulan Buca Kırıklar Köyü’nde 455 bin metreküp, Bornova Gökdere Köyü’nde 2 milyon 481 bin metreküp, Yelki Çalıcası mevkiinde 1 milyon 156 bin metreküp ve Gaziemir Evka-7’deki 575 bin 868 metreküp kapasiteli bu alanlar, Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZBETON A.Ş. tarafından işletiliyor. Buralarda toplanan moloz ve inşaat atıkları, çevreye zarar vermeden, kirlilik oluşturmadan bertaraf ediliyor. Kaçak moloz dökümlerinin önüne geçilmesi ve vatandaşların bu alanları rahat bir şekilde kullanabilmesi amacıyla, 2009 ücret tarifesi değiştirilmedi. Buna göre, küçük araçlar ve kamyonetler 6, tek dingilli kamyonlar 12, çift dingilli kamyonlar 23, 3 dingilli kamyonlar 30, 4 dingilli büyük TIR’lar için de 40 TL alınıyor.”

Alo Atık Hattı ihbar bekliyor

Büyükşehir yetkilileri, alınan önlemlere rağmen orman alanı, dere yatağı ve yol kenarı gibi boş alanlara gelişigüzel döküm yapanların görülmesi durumunda bildirilmesini istedi. “Mesai saatleri içinde Büyükşehir Belediyesi’nin 293 19 99 numaralı ’Alo Atık Hattı’, mesai saatleri dışında ise Hemşehri İletişim Merkezi’nin 445 66 55 ve Merkez 1’in 293 13 14 numaralı telefonları aranabilir” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alti-lira-ugruna-yazik-ediyorlar_81264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!