Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Amerikan Eximbank Erdemir'e Kredi Vermeyi Reddetti

Amerikan Eximbank, ABD'li milletvekillerinin karşı çıktığı, Erdemir'in makine alımı için gerekli krediyi vermedi. Amerikan Eximbank'tan yap

Dünyab>Amerikan Eximbank, ABD'li milletvekillerinin karşı çıktığı, Erdemir'in makine alımı için gerekli krediyi vermedi.

Amerikan Eximbank'tan yapılan açıklamada, bankanın gümrük vergileriyle korunan çelik ürünleriyle ilgili araçların satışını desteklemesinin yasak olduğu ileri sürülürken, Erdemir'in satın aldığı ekipmanın da bu kapsama girdiği ve kredinin verilmesinin uygun görülmediği kaydedildi.

Erdemir'in ABD'li Delta Brands şirketinden çelik imalat ekipmanı alımına ilişkin imzaladığı anlaşma, Temsilciler Meclisi'nden üç üyenin American Eximbank'a başvurusu nedeniyle sonuca bağlanamamıştı. ABD Temsilciler Meclisi'nin üç Cumhuriyetçi üyesi, Ohiolu Bob Ney ile Pennsylvanialı Phil English ve Patrick Toomey, American Eximbank'a yazdıkları mektupta Erdemir'e satılacak ekipmanların ABD çelik endüstrisine zarar vereceğini ve ithal çelikteki yüksek gümrük uygulamasıyla çelişeceğini ileri sürerek, satışın derhal durdurulmasını talep etmişlerdi.

Çelik üretimi sırasında pas tabakasının geçici olarak kaldırılmasını sağlayan aracın satışında 18.9 milyon dolar destek için bankaya başvuran Delta Brands ise yaptığı açıklamada satışın tamamlandığını ancak milletvekillerinin 'yersiz' başvurusu nedeniyle anlaşmanın finansmanının tamamlanamadığını bildirmişti. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada satılan makinenin pas tabakasını geçici bir süre kaldırarak malzemeye değer kazandırdığını ve ileri aşamalara hazırladığını vurgularken, "Bu makine çelik üretmez sadece malzemeye artı değer kazandırır" diye konuşmuştu.

1934 yılında kurulan ve devlet tarafından işletilen Eximbank, ABD'li şirketlere denizaşırı ticari işlemlerinde kredi, ödeme garantisi ve sigorta gibi faaliyetlerinde yardımcı oluyor. ABD'de Bush yönetimi sene başında yürürlüğe soktuğu ve yerli çelik sektörünü korumaya yönelik uygulamayla, ithal çelik ürünlerine yüzde 30'a varan ek gümrük vergileri getirmişti. Karardan en büyük zararı gören Avrupa Birliği, Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkeler Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) başvurarak uygulamanın iptalini istemişlerdi. Türkiye, DTÖ'nün de usulsüz olduğuna karar verdiği uygulamanın kısmen dışında bırakılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikan-eximbank-erdemire-kredi-vermeyi-reddetti_1430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!