Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Güneş Enerjisiyle Isınacak

Orman köylerindeki sıcak su tüketiminde yakacak odun kullanımının önüne geçip, daha az orman ürünü kullanmalarını sağlayarak, ormanların korunması amacıyla uygulamaya konulan "Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi" Yozgat’ın köylerinde hayata geçirildi.

Habertürk
Anadolu Güneş Enerjisiyle Isınacak

Orman köylerindeki sıcak su tüketiminde yakacak odun kullanımının önüne geçip, daha az orman ürünü kullanmalarını sağlayarak, ormanların korunması amacıyla uygulamaya konulan "Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi" Yozgat’ın köylerinde hayata geçirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan proje kapsamında Yozgat İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen çalışmalarda, geçen yıl Yozgat’ta iki köy pilot bölge seçilmişti. Bu uygulamadan olumlu sonuç alınması sonucu, bu yılda 295 orman köyünde aynı uygulama hayata geçirildi. Bu köylerden biride Çekerek’e bağlı Kamışçık Köyü oldu.

Kamışçık Köyü’nde 14 aile bu imkândan faydalandı. Bir yıl ödemesiz ve eşit taksitlerle faizsiz olarak 5 yılda ödeyecekleri güneş enerji sistemi Bin 300 YTL’ye mal oldu. Bu sistemi kullanmaya başlayan köylülerle, genelde uygulamadan memnun kaldıklarını fakat su sorunu nedeniyle çoğunun enerji sistemine su basacak imkânı olmadığını öğrendik.

Kamışçık Köyü Muhtarı Bayram Taşgın, köylülerin sistemden oldukça memnun olduğunu söyledi. Köyüne Or-Köy kapsamında yapılan bu çalışmanın çok faydası olduğunu söyleyen Taşgın: "Fakat günde iki kademeli olarak 20’şer dakikalık sürede köye su verebiliyoruz. Bu 20 dakikada suyunu alan vatandaş ne yapabilirse onu yapıyor. Banyo, bulaşık, sıcak su gereksinimi daha çok olduğundan bir günde bu sistemden depoya dolan su kadarını kullanıyoruz. Ama yinede bu sistemi kullanan her evde sıcak suyun olması büyük avantaj" dedi.

Or-Köy kapsamında güneş enerjisi taktıran aileler ise uygulamadan oldukça memnun. "Köyümüz yüksekte güneş her gün alınıyor. Çoğu zaman sabah kalkınca bile sıcak su akıyor. Bu büyük imkân, Allah vesile olandan razı olsun" diyorlar.

Aynı projeyle köye pilot uygulama kapsamında bir aileye 10 keçi ve 1 teke verilecek. İstekliler arasında kura ile belirlenen aile bu yıl Kemal Kaplan oldu. Kemal Kaplan’ın babası oğlunun işsiz olduğunu ve eğer böyle bir uygulama başarılı olursa oğlunun da uğraşacağı bir işe kavuşacağını belirterek, biz sorumluluğumuzu biliyoruz. Eğer biz başarılı sonuç alırsak gelecek yıllarda diğer komşularımızda bu imkândan faydalanacaklar. Onun içinde bizim bu işe daha özen göstermemiz gerekir" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-gunes-enerjisiyle-isinacak_65271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!