Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Kentleri Bursa'yı Örnek Alıyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile birlikte incelemelerde bulunduğu, Merinos Projesi, Kent Hali, Kent Meydanı ve Balibey Hanı projelerine hayran kaldığını söyledi.

Yeni Şafak Gazetesi
Anadolu Kentleri Bursa'yı Örnek Alıyor

ursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile birlikte incelemelerde bulunduğu, Merinos Projesi, Kent Hali, Kent Meydanı ve Balibey Hanı projelerine hayran kaldığını söyledi. Vali Harput, ilk incelemelerine Merinos Parkı ve bünyesinde yer alan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yaptı.

Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'ya prestij eserler kazandırdığını ifade eden Vali Harput, Anadolu'daki bütün illerin hedefinde Bursa olduğunu, hepsinin Bursa gibi olmak istediğini söyledi. Bursa'nın artık kendine daha büyük hedefler çizmesi, dünya kenti olma yolunda adımlar atması gerektiğine işaret eden Vali Harput, "Bursa'ya uzun vadede önemli getiriler sağlayacak, vizyon ve itibarlı projelerin kazandırılması çok önemli. Büyükşehir Belediyesi bunun çok güzel başarmış. Bursa adına iftihar ediyorum" dedi.

Vali Harput, inceleme gezisine Merinos'un ardından Başkan Şahin'le birlikte Kent Hali, Kent Meydanı ve Çarşısı ile Balibey Hanı'nda devam etti. Harput, Kent Meydanı'nın tamamlanmasıyla güzelliğinin ortaya çıktığını belirterek, "Kent Meydanı, 10 üzerinden 10 verilecek bir proje" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin büyük projelerini gördükçe gururlandığını anlatan Vali Harput, Balibey Hanı'nın da en önemli çalışmalardan biri olduğunu söyledi. Bursa'nın birinci vasfının tarih ve kültür kimliği olduğunun altını çizen Vali Harput, "Bu kimliği koruyarak, diğer özelliklerini de kullanarak, Bursa'yı bir dünya kenti yapmalıyız. Yerel yönetim imkanları, mahalli imkanlar kullanılarak daha güzel bir Bursa imar etmek için çalışmalıyız" diye konuştu.

Kongre kentleri arasındayız

Şahin, Vali Harput'a başta Merinos Projesi olmak üzere yatırımlarla ilgili bilgi verirken, tüm projelerin Bursa'ya katma değer sağlayacak çalışmalar olduğunu söyledi. Özellikle Merinos Projesi'nin sadece Bursa'nın değil Türkiye'nin projesi olduğunu ifade eden Başkan Şahin, park ve yeşil alan düzenlemesi bölümü temmuz ayında hizmete girecek, proje bünyesinde yer alan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi sayesinde Bursa'nın kongre kentleri arasındaki yerini aldığını hatırlattı. Kent Hali projesi ile yıllardır Bursa dışına çıkarılması konuşulan hali kent dışına taşıdıklarını anlatan Başkan Şahin, Bursa Kent Hali'nin yalnızca Türkiye'nin değil Avrupa'nın örnek aldığı bir proje olduğunu kaydetti.

1.7 YTL'lik gelir

Başkan Şahin, Kent Meydanı ve Çarşısı'nın ise tüm eleştirilere karşın prestij kazandırdığı Bursa'nın buluşma noktası olduğunu dile getirerek, "Eski Santral Garaj'ı bir hatırlayın. Kaldırımında bile yürünmüyordu. 2. etabında tamamlanmasıyla bu proje Türkiye'ye örnek olacak" dedi. Başkan Şahin, Vali Harput'a Bursa'nın eski çöküntüden kurtulduğu gibi Büyükşehir Belediyesi'nin bu proje ile yıllık 1.7 milyon YTL gelir kazandığını da hatırlattı.

Vatandaştan teşekkür

Bursa'nın Osmanlı'ya payitahtlık yapmış bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, bu özelliğini korumak için tarihi yapıların gün ışığına çıkarılmasına özen gösterdiklerini hatırlattı. 500 yıllık Balibey Hanı'nın bunlardan biri olduğunu anlatan Başkan Şahin, ayrıca valilikten alınacak 750 bin YTL'lik bir tahsisat ile tarihi mekanlar olan Şeyhbender Konağı, Fabrika-i Hümayun ve Mudanya'daki tesislerin gün ışığına çıkarılacağını kaydetti. Gezi sırasında bazı vatandaşlar Başkan Şahin'e yaptığı hizmetlerden ötürü Başkan Şahin'e teşekkür ettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-kentleri-bursayi-ornek-aliyor_60266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!