Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Anadolu Mermeri Zamansızlık Manifestosuyla Milano'da

İMİB, yine özel bir sergiyle Milano Tasarım Haftası’nda boy gösteriyor. Dünyaca ünlü üç tasarımcının zaman perspektifinde şekillenen eserlerinden oluşan ve 'Geçmiş, Bugün & Gelecek' konseptiyle düzenlenen 'Marble Across Time - Zaman Boyunca Mermer' sergisi, Via Tortona’daki Magna Pars Event Space’de ziyaretçilerini ağırlıyor.

yapi.com.tr
Anadolu Mermeri Zamansızlık Manifestosuyla Milano'da

Önceki yıllarda da The Journey Alters You (Yol Seni Değiştirir) ve Bathing in Light (Işıkla Yıkanmak) adlarını taşıyan iki önemli sergiyle Milano Tasarım Haftası’na katılan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), bu yılki sergi için de dünyaca ünlü tasarımcılarla çalıştı. Aziz Sarıyer, İtalyan tasarımcı Fabio Novembre ve Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin, mermeri yaratıcılıkları ile harmanladı. Çalışmalarını Milano’da sürdüren Türk mimar-tasarımcı Erdem Şeker’in küratörlüğünü üstlendiği 'Zaman Boyunca Mermer' sergisinde ziyaretçiler, attıkları her adımda mermerin kendini keşfetmeye çağıran güçlü sesini derinden hissetti.  

Sergide geçmiş, bugün ve gelecek tasarımcılar tarafından birer metafora dönüştürülerek zamanın sonsuzluğu ve gizemine atıfta bulunuluyor. Aziz Sarıyer’in dokunuşuyla geçmişte başlayan sergi, Fabio Novembre’nin içinde bulunduğunuz zamanı simgeleyen ‘Here I Am’ isimli tasarımıyla devam ediyor. Minimal tasarım çizgisi ile dikkat çeken Yoshioka Tokujin’in, mermeri yerçekiminden bağımsız kılarak özgürleştirdiği ilginç tasarımı ‘Agravic’ ile yaratmak istediği gelecek öngörüsüyle son buluyor.


Zamanın evrelerinin 'koku'su

Geçmişte başlayıp geleceğe uzanan duygusal bir yolculuğun hikayesinin anlatıcılığını üstlenen Marble Across Time sergisi için 'zamanı hisset' konseptine uygun olarak tasarlanan özel kokular, yolculuğun ilk adımından itibaren izleyenlere eşlik ediyor. MG Gülçiçek’in parfümörleri, serginin ruhuna uygun olarak Anadolu’dan ilham alan iki özel koku geliştirdiler. Aziz Sarıyer’in geçmişi simgeleyen 'Passage' tasarımının yer aldığı bölümde; nemli ve yosunlu 'Geçmişin Kokusu', Anadolu’nun karanlık gölgelerini ve kadim geçmişini yansıtıyor. Yolculuk devam ederken koridorlar ve lobide ise Anadolu’nun toprak ve çimeni, büyüleyici gülünün kokusu, narin ve arınmış inci çiçeği ile Doğu’nun gizemli misk ve amber notaları kullanılmış. Lobide ziyaretçiler mistik bir yolculuğa davet edildi. İnsanın yaşam yolculuğundan kesitlerin sembolize edildiği zamanı durduran bu bölüm, Türk müzisyenlerinin eserleri ile renklendi.
 
"Tasarım ve inovasyona verdiğimiz önemi vurguluyoruz"

Marble Across Time sergisinin Milano Tasarım Haftası’nda büyük ilgiyle karşılandığını belirten İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Akbulak, İMİB’in Türk doğal taşları markasını yaratarak pazarda öncü olmak konusunda son derece kararlı olduğunu söyledi. Dünyanın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olarak kabul gören Milano Tasarım Haftası’nda yer almalarının en önemli nedenlerinden birinin bu olduğunu vurgulayan Akbulak, “Tasarım dünyasının devlerinin boy gösterdiği Milano Tasarım Haftası’na 2012 yılından bu yana ünlü tasarımcılar tarafından hayata geçirilen eserlerle katılıyoruz. Dünyanın dört bir yanından sanatçıları ve tasarım severleri bir araya getiren bu etkinlik, Türk doğal taşlarının tanıtımı için çok doğru bir adres… Bu yıl üçüncü kez düzenlediğimiz sergi ile Türkiye’nin mermer ve doğal taş konusunda güçlü bir üretim merkezi olmasının yanında, tasarım ve inovasyona verdiği önemi vurgulamayı da hedefledik” dedi.  

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-mermeri-zamansizlik-manifestosuyla-milanoda_119212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!