Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Milli Parklar Zengini

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanı Yaşar Türkleş, Türkiye'de tescil edilmiş 33 adet milli park, 17 a

Hürriyet
Anadolu Milli Parklar Zengini

b>Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanı Yaşar Türkleş, Türkiye'de tescil edilmiş 33 adet milli park, 17 adet tabiat parkı, 35 adet tabiatı koruma alanı bulunduğunu bildirdi.

Türkleş, Anadolu'nun ender bulunan tabii ve kültürel kaynaklara sahip olduğunu belirtti.
Bilimsel ve estetik açıdan uluslararası öneme sahip bu kaynakların, kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler, türler ve tabii olayların meydana getirdiği seçkin örnekleri barındırdığına işaret eden Türkleş, şunları söyledi:

''Türkiye'de 33 adet milli park, 17 adet tabiat parkı, 35 adet tabiatı koruma alanı, 86 adet orman içi dinlenme yeri, 101 adet tabiat anıtı tescil edilmiş bulunuyor. Milli parklar toplam 686 bin 631 hektarlık alan oluşturuyor. Milli parklar yönünden Altınbeşik Mağarası, Termessos ve Beydağları Sahil Milli Parkı ile Antalya en zengin il durumunda. İkişer adet milli parkla Antalya'yı Hatila Vadisi, Karagöl-Sahara Milli Parkı ile Artvin, Marmaris ve Saklıkent Milli Parkı ile Muğla, Kızıldağ ve Kavada Gölü Milli Parkı ile Isparta izliyor. Geri kalan 22 milli park ise 23 ilin sınırları içinde yer alıyor.''

Türkiye'de tescil edilmiş 17 tabiat parkı bulunduğunu ifade eden Türkleş, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzarabütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine olanak sağlayan bu parkların en önemlilerini Ölüdeniz, Abant, Borçka-Karagöl ve Uzungöl Tabiat Parkı olarak açıkladı.

Türkleş, Anadolu'da bilim ve eğitim bakımından önem taşıyan nadir,tehlikeye maruz ve kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler ile türlerin yeraldığı 35 adet tabiatı koruma, 86 adet orman içi dinlenme alanı ile 101 adet tabiat anıtının tescil edildiğini kaydetti.

YABAN HAYATI
Türkleş, Türkiye'nin, bulunduğu coğrafyanın yanı sıra topoğrafik yapısı nedeniyle çok çeşitli iklim tiplerine ve buna bağlı olarak da zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu belirterek, ''Dünya üzerinde nadir bulunan bitki türlerinin yer aldığı 37 flora bölgesinden 3'ü Türkiye'de bulunuyor. Türkiye, dünya kara alanının yaklaşık yüzde 0.5'ini oluşturmasına karşın dünyadaki bitki türlerinin yüzde 2.4'ünü, balık ve memeli hayvanların ise yüzde 2.9'unu barındırıyor'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-milli-parklar-zengini_9232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!