Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Anadolu'nun 'Başsız İnsanları'

'Dünyanın en eski tapınağı' olarak bilinen Göbeklitepe'de bu yılki kazılar, heyecan verici buluntular ve bir yol skandalıyla sona eriyor. Göbeklitepe kazı ekibinin başkanı Doç. Dr. Klaus Schmidt, aslan, akrep, akbaba, yılan, başsız insan figürlü iki dikilitaşın daha bulunduğunu açıkladı.

Radikal Gazetesib>'Dünyanın en eski tapınağı' olarak bilinen Göbeklitepe'de bu yılki kazılar, heyecan verici buluntular ve bir yol skandalıyla sona eriyor. Göbeklitepe kazı ekibinin başkanı Doç. Dr. Klaus Schmidt, aslan, akrep, akbaba, yılan, başsız insan figürlü iki dikilitaşın daha bulunduğunu açıkladı.

Şanlıurfa'ya 18 km. uzaklıktaki ören yeri, Alman Der Spiegel dergisi tarafından 'Âdem'le Havva'nın cenneti' olarak tanıtılınca hem Türkiye hem de dünyanın ilgisini çekti. MÖ 9 binlere tarihlenen Göbeklitepe bilimsel açıdansa neolitik çağdan kalma bir tapınağa ev sahipliği yaptığı için heyecan yarattı.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü'nde görevli Doç. Dr. Schmidt, dün kazı alanındaki basın toplantısıyla bu yılki çalışmaları değerlendirdi. Schmidt, Çatalhöyük'ten 2 bin yıl daha eski olan Göbeklitepe'de, daha önce Çatalhöyük'te benzerine rastlanan başsız insan figürlerine rastlandığını söyledi. Göbeklitepe'nin, klasik anlamda yerleşme alanı olmadığını, kutsal bir dağ olarak algılanması gerektiğini anlatan Scnmidt, "Bu yıl iki tane T şeklinde dikilitaş bulduk. Üzerlerinde hayvan kabartmaları var. Daha önceleri bulduğumuz dikilitaşlar kırık oluyordu. 12 yıllık kazı çalışmaları sırasında ilk kez insan figürüne rastladık. Bu çok önemli" dedi.

Alternatif yol önerisi
Schmidt, dün Milliyet gazetesinde yer alan iddialara da yanıt verdi. Haberde Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşçan, turistik ilgi çeken bölgeye yol yapmak istediklerini, ancak turist istemeyen Schmidt'in karşı çıktığını, her yıl 400 bin avro alan ekibin bu paraları harcıyor gibi gösterip harcamadığı yolunda bazı iddialar olduğunu' dile getirmişti.

Yeni yolun mevzuata aykırı olduğunu belirten Schmidt'se "İddialar asılsız. Bu yıl kazı için geldiğimizde iki yol gördük. Eski yol, Örencik Köyü'nden geçiyor. Bu köyde yaşayanlar kazıda çalışıyor ve Göbeklitepe'ye sahip çıkıyorlar. Yeni yolsa köyle ilişkili değil. Alternatif proje sunduk. Yeni yol, Örencik bağlantılı olsun. Ziyaretçiler servislerle köyden kazı alanına getirilir. Göbeklitepe'yle ilgili bir kitabım var, Almanya'da bir sergimiz olacak. Para harcamadığımız iddiaları da asılsız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolunun-bassiz-insanlari_48872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!