Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Anakent Belediyesi'nin Heykelleri Bayağı ve Zevksiz'

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Necmettin Yağcı , Ankara'da heykel sanatının gelişmediğini, bu durumun başkente yakışmadığı söyledi.

Cumhuriyet ANKARA
'Anakent Belediyesi'nin Heykelleri Bayağı ve Zevksiz'

azi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Necmettin Yağcı , Ankara'da heykel sanatının gelişmediğini, bu durumun başkente yakışmadığı söyledi.

Cumhuriyet Ankara 'ya konuya ilişkin açıklama yapan Yağcı, Ankara'da Burhan Alkar 'la canlanan heykel sanatının, şimdilerde yerel yönetimlerin ve mevcut iktidarın kıskacında olduğunu belirtti. Ankara'da anıt heykellerin çok yaygın olduğunu söyleyen Yağcı, özgün eserlerin ortaya konulamadığını ve sembolik heykellerin yapıldığını vurguladı. Yağcı, her sokağın başında ve bulvarlarda mekana özgü heykellerin bulunması gerektiğini belirterek, "Anakent Belediyesi'nin yaptığı heykel çalışmaları çok bayağı ve zevksiz. Batılı anlamda heykel dediğimiz özgün eserlere ihtiyaç var. Ankara kent kültürünün yoğun olarak yaşandığı bir yer. Heykellerdeki biçim anlayışının kent mimarisine uygun olması lazım" dedi. Mevcut heykel sanatçılarına da destek olunmadığını dile getiren Yağcı, heykel sanatının diger sanatlar gibi olmadığını, heykelin fiziki zorluklarının yanı sıra finansman anlamında zorluklar yaşandığını söyledi.

Yağcı, şunları kaydetti: "Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek , ben sanat ürünlerini sokaklara, caddelere koyuyorum diyor ama yaptıkları bayağı, zevksiz işler. Mesela en son yaptırdığı keçi heykelleri var. Bir hayvanat bahçesinin önüne keçi heykeli yapılır ama bir Tandoğan Meydanı'na, Akköprü'nün oraya keçi heykeli olmaz. Gökçek, geçen günlerde Ankara Savaşı'nda Yıldırım Beyazıt'ın ordusunu betimleyen 300 kişilik bir ordu heykeli yaptıracağından bahsediyordu. Keçi heykeli, 300 kişilik ordu heykeli veya dönerci heykeli (!) yaptırsın. Acaba bu heykellerin Türk sanatına katkısı nedir? Daha çağdaş ama heykel sanatını sevdirebilecek, sanatçının duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek biçimlemeler gerekiyor. Biz sanatçılar olarak sanatın içine tüküren bir belediye başkanından özgün heykeller de bekleyemiyoruz."

Modern heykeller yapılmalı
Şu an ülke yönetiminde hakim olan zihniyetin heykelin kendisine karşı olduğunu söyleyen Yağcı, Anakent Belediyesi'nin daha çok kırsal kesimdeki insanları ilgilendirecek heykelleri ortaya koyduğunu dile getirdi. Yağcı, İngiltere'ye, Fransa'ya gitmeye gerek olmadan, Mersin Anakent Belediyesi'nin yaptırdığı özgün heykellerin örnek alınabileceğini söyledi. Kızılay'da, şehrin göbeğinde modern heykellerin yaptırılması gerektiğine işaret eden Yağcı, Eryaman'da, Çayyolu'nda çok geniş bulvarlar ve şehir havasına uygun heykeller yaptırılmasının önemine dikkat çekti. Yağcı, "Kent bulvarlarına konan heykeller tüm kent insanlarını ilgilendirir. Yapılan heykeller çevre kirliliği ya da görsel kirliliğe neden olmamalı" dedi. Çok modern bir binanın önüne klasik bir heykel konulamayacağını söyleyen Yağcı, "Türkiye'de heykel dikerken Şehir Plancılar Odası'na veya Çevre Mühendisler Odası'na danışılmıyor. Yani bir heykel sanatçısı açık bir mekana heykel yaptığı zaman mimarla işbirliği yapmalıdır. Yapılan heykelin biçim olarak, malzeme olarak çevre ve mekana uyum sağlaması gerekiyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anakent-belediyesinin-heykelleri-bayagi-ve-zevksiz_50462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!