Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Park Gençleştirilecek

Ankara Harika Bir Parka Kavuşuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük kentsel parkı olma üzelliğini taşıyan ‘Harikalar Diyarı’, 5 Ekim’de hizmete açılıyor. Ank

NTV-MSNBCb>Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük kentsel parkı olma üzelliğini taşıyan ‘Harikalar Diyarı’, 5 Ekim’de hizmete açılıyor. Ankara-AA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açılışında bulunacağı parkta, piknik alanları, spor ve kültürel tesisler bulunuyor. 30 bin metrekarelik alana kurulan ‘Masal Adası’, masal kahramanları ve sinema salonlarıyla çocukları bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nca Sincan Fatih bölgesinde yapılan ve halk arasında “Yunus Göleti” olarak bilinen rekreasyon alanına, “Harikalar Diyarı” adı verildi. 1 milyon 200 bin metrekarelik alana kurulan park; piknik alanları, spor, kültürel ve yeşil alanları ile sadece Sincan ve Eryamanlılar’ın değil, tüm başkentlilerin yeşil alan ve dinlenme yeri gereksinimini karşılayacak. 650 bin metrekare aktif yeşil alana sahip olan parka; 70 bin ağaç, 350 bin adet bodur bitki, 28 bin metrekarelik alana ise mevsimlik çiçek dikildi.

HER YAŞLA VE HER KESİMLE BÜTÜNLEŞİYOR
Altınpark’ın mimarı Ömer Tokcan tarafından projelendirilen “Harikalar Diyarı”, Ankaralılar’ın ihtiyaç duyduğu büyük bir kentsel park özelliği taşıyor. Gençlik Parkı’nın 4 katı, Altınpark’ın 2 katı büyüklüğündeki “Harikalar Diyarı”, Türkiye’deki mevcut parkların en büyüğü olacak. Her yaştan ve sosyal kesimden Ankaralı’nın doğa ile bütünleşebileceği parkın büyük çoğunluğunu, açık alanlar oluşturuyor. Açık, kapalı ve yarı açık mekanlar zinciri içinde tasarlanan projede; dinlenme, eğlence, sportif ve kültürel faaliyet alanları yer alıyor.

Model uçak pisti, model gemi ve model araba yarışı pisti, mini golf alanı, go-cart alanı gibi rekreaktif alanlarla hobi sahiplerinin de düşünüldüğü Harikalar Diyarı’nda; basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu, fitness alanı, koşu parkuru da bulunuyor. Harikalar Diyarı’nın 1. etabında, 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik bir ana salon ve 2 küçük salondan oluşan rahat ve modern nikah salonları, göl ve 5 bin kişilik yarı açık göl amfisi, kıyı çay bahçesi, deniz ürünleri lokantası, fast food merkezleri, su depoları, toplam 14 adet giriş kapısı, bin 700 metrelik bir kıyı şeridi bulunuyor.

MASAL ADASI
Parkın en ilgi çeken köşelerinden biri ise çocukların rüyalarını süsleyen masal kahramanlarının heykellerinin bulunduğu Masal Adası... Çocuklar için Nasrettin Hoca, Keloğlan, Red Kit, Şirinler, Gülliver, Asteriks, Taş Devri, Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Walt Disney gibi masal ve çizgi kahramanlarının yaşadıkları alanların ve kahramanlarının heykellerinin bulunduğu adada, 12 adet sinema salonu bulunacak. 90-60 kişilik olarak planlanan salonlarda çocuklar, masal kahramanlarının çizgi filmlerini seyredebilecek.

Büyük bir yönetim binasının bulunduğu 2. etapta ise 350 kişilik bir konferans salonu; toplantı, sergi, sinema ve tiyatro salonları, suni bir göl, özürlülerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzları, kır kahvesi, kafeterya, fitness center, piknik alanları, otoparklar ve geniş bir yeşil alan yer alıyor. Başkentliler, İstanbul çıkışı Ayaş yolu 12. kilometre üzerinde bulunan parka, otoyoldan ulaşabilecek.

Ayrıca, yapımı süren Sincan Metrosu’nun gölet alanında bulunan bir istasyonu sayesinde de parka rahatlıkla gidilebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-harika-bir-parka-kavusuyor_5907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!