Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Kalesi'nin Sorunları için Rapor

Ankara Valiliğince düzenlenen ''Ankara Kalesi'nin Sorunları ve Çözüm Önerileri'' toplantısının ardından hazırlanan raporda, kalenin altyapı, sokak sağlıklaştırması, ulaşım, temizlik gibi eksiklikler giderilip gece ve gündüz yaşanabilir bir bölge haline hızlı bir şekilde getirildiğinde, güvenlik sorununun kendiliğinden çözüleceğinin teşhis edildiği

yapi.com.tr / AA
Ankara Kalesi'nin Sorunları için Rapor

Ankara Valiliğince, turizm sektörünün temsilcileri ve kentin kanaat önderlerinin katılımıyla, Ankara Kalesi ve çevresinin yeniden düzenlenerek turizme kazandırabilmek, kalenin sorunlarını tespit etmek ve çözümlerini belirlemek amacıyla, ''Ankara Kalesinin Sorunları ve Çözüm Önerileri'' Toplantısıyla ilgili rapor tamamlandı. Tarihi, kültürel ve doğal birçok mirası bünyesinde barındıran Ankara Kalesinin, kentin önemli simgesi ve kalbi olduğu belirtilen raporda, kaleyle ilgili turizm planının hazırlanması ve kent turizm planlamasının merkezine kalenin oturtulması, zengin bir açık hava müzesi niteliği taşıyan kalenin sanatın, kültürün merkezin haline dönüştürülmesi ve bu amaçla eylem planlarının yapılması gerektiğini bildirildi.
    
Başkentin önemli destinasyonlarından olan Ankara Kalesinin, iç kale bölümünün 57 bin 727, dış kalenin ise 28 bin 768 olmak üzere toplam 86 bin 495 metrekare alan üzerine kurulu olduğu hatırlatılan raporda, kaledeki yapı alanında 380, iç ve dış kale olmak üzere 141 tescilli ve 239 tescilsiz bina bulunduğu anımsatıldı. Raporda, Ankara Kalesinin turizmde tek başına değil, Hıdırlık Tepesi, Hacı Bayram ve Hamamönü semtiyle birlikte düşünülmesi gerektiği, turistik cazibe merkezi olmak isteyen bir kentte özellikle güvenlik, temizlik ve ulaşımın temel unsurlar olduğu aktarıldı.
    
Kalede sokak sağlıklaştırma çalışmaları için de altyapının galeri sistemi olarak düzenlenmesi, altyapı çalışmaları için de doğalgaz dağıtım sisteminin galeri içerisinden geçirilmesi gerektiği belirtilerek, çalışmaların bu şartlarda yapılmasıyla altyapıda herhangi bir sorun kalmayacağı kaydedildi. Ulaşım sorunun çözümü için de çalışmalar başlatılması gerektiği vurgulanan raporda, kalede ulaşım sağlayacak bir akülü tren sisteminin kurulması, ayrıca Hıdırlıktepe ile kale arasında inşa edilecek teleferik sistemiyle, kaledeki ulaşımın kolaylaşacağına, bunun da trafik sorunun çözülmesinde rol oynayacağına işaret edildi.
    
Tanıtım çalışmaları
    
Kentlerin meydanlarıyla, heykelleriyle, tarihi yerleriyle, yaptıkları filmlerle, festivalleriyle tanındıkları belirtilen raporda, kale festivalinin de tanıtım için önemli olduğu, bu nedenle Kale Festivali'nin uluslararası boyuta taşınması, kalenin duvarlarıyla ilgili hazırlanan belgesel filmin 2012'ye kadar tamamlanarak tanıtımda kullanılmasının önemli olacağı bildirildi. Raporda, şunlara yer verildi:
    
''Film firmalarıyla görüşülerek, kalede sinema filmleri, televizyon dizileri çekimlerinin yaptırılması, hem kalenin tanıtımı hem de tanıtımla birlikte yaşanabilir bir merkez olması sağlanacaktır.
    
Cadde ve sokaklar yeteri kadar aydınlatıldığı, trafik düzeni arzu edilen şekilde düzenlendiği takdirde, kale bölgesinde güvenlik algısı olumlu olacaktır. Bunun dışında, şehir içinde uygulanan MOBESE sistemi kalede de uygulanmalıdır. Yeni açılacak mekanlarla kale, seçkin bir yer haline gelecek ve dolayısıyla suç oranı azalacaktır. Oturanların birçoğunun işgalci olması ve yapılan çalışmalara sürekli itiraz etmeleri nedeniyle, yetkili makamlar kaledeki gerçek mülk sahipleriyle görüşmeli, sorunların çözümüne katkı vermeleri sağlanmalıdır. Ankara'nın 'eski şehri' olarak addedilen kale ve civarındaki özgün yapıların restorasyonu tamamlanmalı, sonradan yapılan muhdes bölümler kaldırılmalıdır. Bu çalışmalarla birlikte, kaçak yapılar da yıkılarak Atpazarı, Samanpazarı gezilecek hale getirilmeli, kültür, sanat ve turizm merkezine dönüşümü sağlanmalıdır.''

Restorasyon konusunda mali imkanı olmayan mülk sahiplerine destek verilmesinin gerektiği belirtilen raporda, kaledeki yapıların her ne kadar tapusu ve mülkiyeti kişilere ait olsa da toplumun ortak değerleri olduğu, yapılacak her türlü tadilatın belli bir denetime tabi tutulması gerektiğinin önemine değinilerek, tadilat veya restorasyon çalışmalarından önce, Ulus Alan Yenileme Kurulundan görüş alınmasının, uygulamada zaman ve iş kaybını önleyeceği belirtildi. Raporda, yaptırımların yanında kalede yaşayan halk ve esnafta da turizm bölgesine uygun eğitim ve davranış biçimlerinin oluşturulması için kalede bir an önce eğitim seferberliğine gidilmesi gerektiği bildirildi.
    
Kalede merkezi bölgede ''Turizm Tanışma Bürosu'' açılmasının kalenin tanıtımında, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile bir bütünlük sağlayacağı, kaleye ilgiyi artıracağı belirtilen raporda, büyük bir eksiklik oluğu hissedilen kalenin tarihçesinin yazılı olduğu bilgilendirme levhasının kale girişine en kısa sürede konulması gerektiği kaydedildi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-kalesinin-sorunlari-icin-rapor_86332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!