Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’nın Havası Yerinde

Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın, hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça kirlilik daha da azalıyor" dedi.

Hürriyet Ankaraimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\55570-1.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın, hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça kirlilik daha da azalıyor" dedi.Ankara’nın hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirten Özder, "Şehir merkezinde, ithal kömür mecburiyeti var. Kentsel dönüşüm projeleriyle de gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça, kirlilik daha da azalıyor" diye konuştu.

Özder, Çevre ve Orman Bakanlığının, her ilde Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarının bulunduğunu, Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığının Ankara Cebeci, Sıhhiye, Çukurambar, Demetevler, Bahçelievler’deki istasyonlarında da saatlik ölçüm yapıldığını kaydetti.

Sıkıntı kış aylarında

Özder, Ankara’nın kükürtdioksit ile ilgili pek fazla sorunu olmadığını, ancak partikül madde konusunda biraz sıkıntı yaşandığını söyledi. Bu partikül maddelerin, daha çok Kasım ve Aralık aylarında sorun yarattığına dikkati çeken Özder, bu aylarda gerek havanın askıda kalması olarak tanımlanan "inversiyon", gerekse coğrafi konumdan kaynaklı bir kirlilik yaşandığını ifade etti.

Kış aylarında kaloriferlerin yanmasıyla birlikte partikül madde oranının arttığını ifade eden Özder, "Yine de bir çok ile göre Ankara’nın durumu çok iyi" dedi.

Egzoz emisyon ölçümleri

Özder, kaçak kömürler sanayi atıkları ve egzoz gazlarını kontrol altına alarak hava kirliliğinin önüne geçilebileceğini ifade ederek, yeni mevzuat gereği Ankara’da artık "TS 12047" standardını sağlayan servislerin egzoz ölçümü yaptığını, istasyon sayısının da 65 olduğunu belirtti. Bu tip istasyonların sayısını artırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Haluk Özder, "İstasyon sayısı mümkün olduğu kadar çok olsun, Ankara’daki insanlar bunlara ulaşmakta zorluk çekmesinler" dedi. Özder, bazı vatandaşların, söz konusu ölçümleri yaptırmayı ihmal ettiklerini ifade ederek, egzoz birimlerince yapılan denetimler sonucunda idari para cezasına çarptırıldıklarını hatırlattı. Özder, Ankara’da bu yıl ise (30 Haziran itibarıyla) 3 bin 520 aracın denetlenerek, 15 araç sahibine toplam 8 bin 85 YTL idari para cezası kesildiğini bildirdi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-havasi-yerinde_55570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!