Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’nın İlk ve Tek Sanayi Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanarak restore edilen Çengel Han, Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak Başkentlilere hizmet veriyor.

Zaman
2


ahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanarak restore edilen Çengel Han, Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak Başkentlilere hizmet veriyor.

Aslına uygun restore edilen hanın avlusu, üzeri cam ile kapatılarak koruma altına alındı.

Rahmi Koç Müzesi’nde, toplam 32 odada, denizcilikten karayolu taşımacılığına, havacılıktan tıbba kadar çeşitli sanayi kollarının geçmişini gözler önüne seren 800’den fazla alet bulunuyor. Rahmi Koç’un koleksiyonun yanı sıra bağışlarla da çeşitlenen müze envanteri arasında birçok teknolojik aletin ilk örnekleri yer alıyor. Tarihin tozlu sayfalarından günümüze taşınan ilk daktilo, ilk siyah beyaz televizyon, ilk çamaşır makinesi gibi çeşitli elektronik aletler burada sergileniyor. Çengel Han’da, engelliler ve yaşlılar için müzenin her yerinin rahatlıkla gezilebilmesi için katlar arası asansör ve özel platformlar yer alıyor. Ziyaretçiler, müzeyi gezdikten sonra, handa hizmet veren iki pastanede Ankara manzarası eşliğinde çay içerek yorgunluk atabiliyor. Müzenin zemin katında bulunan ‘’Sergi Alanı’’ resim, fotoğraf, heykel ve benzeri sergilere ev sahipliği yapıyor.

Çengel Han’ın tarihçesi
Çengel Han, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde, Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522 tarihinde yaptırılmış. Çengel Han, beşyüz yıla yakın bir süre önce inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ayakta kalabilmiş. Çengel Han, Ankara’nın hanlar bölgesinde özgünlüğünü hala koruyabilen ender yapılardan... Han, Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden ‘’At Pazarı’’ olarak anılan mevkide, bedestenlerin yakınında bulunuyor. Çengel Han, tarih boyunca Anadolu kervansaraylarının tipik işlevlerini üstlenmiş, halkın konaklama ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamış. Çengel Han, 16. ve 17. yüzyıllarda ise uluslararası bir sanayi ve ticaret merkezine dönüşen Ankara’nın başlıca hanları arasında yerini almış. Dönemin en büyük ve pahalı dört hanından biri olan Çengel Han, 20. yüzyılın sonlarında terk edilmiş. Han, bu tarihten hemen önce tiftik, yapağı ve ham deri toptan satışlarının yapıldığı bir tabakhane ve yün deposu olarak kullanılmış. Kareye yakın dikdörtgen planlı mimari yapısıyla klasik Osmanlı kent içi hanlarının güzel örneklerinden olan Çengel Han’ın ortasında üstü açık bir avlu da bulunuyor. Avlunun ortasındaki tek katlı dikdörtgen yapı, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un iş yaşantısına başladığı yıllarda kullandığı bir dükkana ev sahipliği de yapmış.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-ilk-ve-tek-sanayi-muzesi-ziyaretcilerini-bekliyor_27003.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • ben o semtin çocuğuyum. bütün çocukluğum oralarda geçti. rahmetli babam çengel han ve çukurhan da çalıştı. o dükkanları yeniden görmek için gittiğimde para karşılığı girebileceğimi söylediler. ve hiç de az bir para değildi, ailece düşünürsek. bende sinirlendim ve girmedim. eski çocukluğumu tekrar yaşayamadım, çocuklarıma gösteremedim. teessüf ederim koç ailesine. sadece onların babası orada çalışmadı. orası hepimizin geçmişi, hepimizin özlemi. YANITLA
  • şimdi bu çengel han günümüzde koç müzesi olarak mı işliyor? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!