Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara'yı Anlatan Hediyelik Eşya Yok

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Ankara’yı sembolize eden hediyelik eşyaların eksikliğine dikkat çekiyor.

Hürriyet Gazetesi
Ankara'yı Anlatan Hediyelik Eşya Yok

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Ankara’yı sembolize eden hediyelik eşyaların eksikliğine dikkat çekiyor.

Soru: Biliyoruz ki, sembolleri ile ünlü olan kentler tanıtım noktasında avantaj yakalamış oluyorlar. Ankara’nın kendine özgü, kendini ifade edebilen sembolik hediyelik eşyaları mevcut mu? Mesela yurtdışına çıkarken götürebileceğimiz veya gelen misafirlerimize tavsiye edebileceğimiz nitelikteki hatıra eşyalar neler?

Yanıt: Sayın okurumuzun sorusundan, dünyada sembolleriyle tanıdığımız kentlerin arasında Ankara’yı da görebilmek açısından kentimizi temsil eden ürünlerin azlığı ya da yokluğunun dikkati çektiğini anlıyoruz.

Gerçekten de Türkiye’deki pek çok kentin bu anlamda yeterli objelere sahip olmadığını da bu vesile ile hatırlamış olduk. Ülkemizde hatıra eşya anlamında üretilen objelerin şekil ve estetik olarak uzmanların belirleyeceği ölçütler uyarınca yeniden düzenlenmesi gereğini bir kez daha gündeme taşımak istiyoruz.

TÜROFED olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hediyelik eşya oluşturma ve pazarlama konusunda yerel yönetimlerle birlikte başlatacağı çalışmaların devamında bu sektörün gelişimi ve Anadolu kültür değerlerimizin dünyaya şekil, ambalaj ve fonksiyonel anlamda hatıra eşyası olarak taşınmasında büyük yararı olacağını düşünüyoruz.

Hatıra ve hediyelik eşyalar, satın alındığı yeri ve yöreyi, oraya özgü, kişiliği olan ses, şekil, ambalaj gibi sembollerle temsil eden, ürünlerdir. Bir yeri ziyaret ettiğimizde dönerken öncelikle aradığımız bu ürünlerin ürün/hizmet sunumu ve zihindeki beklentileri karşılamak açısından taşıması gereken özellikler eşyanın tutulmasını ve tanınmasını sağlar.

Bu nedenle de temsil yeteneği olan üretimlerin mutlaka ayırt edici özellikler taşımasını sağlamak amacıyla renk, tasarım, şekil, işlev ve görsel olarak bir bileşim şeklinde tasarlanıp piyasaya sürülmesi gerekir. Hatıra eşya karakteri taşımayan ve talep edilmeyen ürünler bir anlamda malzeme ve emek israfıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankarayi-anlatan-hediyelik-esya-yok_67426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!